Pogon Lika pelete je otvoren u dijelu nekadašnje Tvornice baterija. Proizvodnja se tek uhodava i trenutačno se obavlja remont dijela opreme, ali upravitelj Dragan Barbić ne sumnja da će sve proizvode prodati.
"U proizvodnji koristimo vrhunsku sirovinu, odnosno čistu bukovinu. Kada proizvodnja krene redovitim tempom, postrojenja se neće gasiti 24 sata dnevno, a svaki sat proizvodit ćemo tonu peleta. Sve je automatizirano, a za prvo vrijeme zapošljavamo 14 radnika. S povećanjem proizvodnje planiramo otvoriti i nova radna mjesta", otkrio je Barbić za Novi list.
'Nećemo moći proizvesti dovoljne količine koliko su traženi'
"Najveća stavka u svakom poslu je plasman proizvoda. Mi s time nećemo imati problema jer će skoro sva proizvodnja završavati na talijanskom tržištu, a to je tržište praktički neiscrpno i mi nećemo moći proizvesti dovoljne količine, koliko su već sada naši peleti traženi u tom dijelu Europe", objasnio je Barbić.
Peleti su proizvod u obliku valjčića od visokoprešanog usitnjenog drva s velikom ogrjevnom moći. Barbić kaže da se odbačeni komadi stabala, ogranci i dijelovi drveta koji se ne mogu koristiti u pilanama svi mogu pretvoriti u vrhunsko gorivo.
Iz Hrvatske se izvozi 98 posto proizvedenih peleta
"Ljudi ne znaju da se u svijetu za proizvodnju peleta koriste biljni otpaci poput kukuruzovine te ljušture lješnjaka i oraha. Međutim, vrh takve sirovine po kvaliteti pripada košticama masline i otpacima od grožđa! Uvjet je suhoća materijala, ostalo čini moderna tehnologija", kazao je Barbić.
Inače, na 9. drvno-tehnološkoj konferenciji u Opatiji u svibnju ove godine istaknuto je da u Hrvatskoj ima osam proizvođača peleta, odnosno osam tvornica kapaciteta oko 200.000 tona peleta na godinu, te da se oko 98 posto peleta izvozi!