Iako je prvo tromjesečje uvijek proračunski najteže, usporedbe s istim razdobljem prošle godine pokazuju pad većine prihoda, a na istoj su razini ostali tek porezni prihodi od kojih je država ubrala 14,12 milijarda kuna, što je gotovo stotinjak milijuna kuna više nego lani. Dogodilo se to zahvaljujući rastu prihoda od PDV-a koji je u proračun u prva tri mjeseca donio 9,45 milijarda kuna, što je 7,9 posto više nego lani.
No, taj je rast razumljiv s obzirom na to da se ove godine PDV ubirao po stopi od 25 posto, dok je lani bio 23 posto. Uz to ukinuta je nulta stopa PDV-a na kruh, mlijeko, knjige. S druge strane država je na deset posto smanjila PDV u ugostiteljstvu.
Manje novca od trošarina
Pali su porez na dobit i dohodak. Pad prihoda od poreza na dohodak razumljiv je s obzirom na pad zaposlenosti i rast nezaposlenosti, a to je dijelom utjecalo i na prihode od doprinosa koji su u prvom tromjesečju manji za oko četiri posto. No, na pad prihoda od doprinosa utjecalo je i smanjenje doprinosa na zdravstvo. Oni su se u prvom tromjesečju prošle godine naplaćivali po stopi od 15 posto, a nakon toga su sniženi na 13 posto.
Kao i kroz cijelu 2012., u prvom kvartalu 2013. građani su manje trošili na gorivo, ali prvi put su značajno pale i trošarine na duhanske proizvode i to čak za 33 posto u odnosu na prvi kvartal prošle godine, iako su one za većinu cigareta veće nego lani. Razlog nije to što su građani Hrvatske naglo smanjili pušenje, nego su proizvođači i uvoznici cigareta, prije povećanja trošarina, stvorili značajne zalihe po starim cijenama kako bi izbjegli plaćanje viših trošarina početkom ove godine.
Prvi su put u ovom tromjesečju nakon dugo godina pali i rashodi za zaposlene i to za 3,1 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Smanjenje od oko 170 milijuna kuna posljedica je uglavnom uvođenja drukčijih pravila u obračun troškova prijevoza za državnu upravu i djelu javnih službi te smanjenje plaća u pojedinim državnim agencijama.
Smanjenje bruto plaća od tri posto za sve zaposlene u javnom sektoru osjetit će se tek u sljedećim mjesecima jer su tek u travnju isplaćene takve niže plaće.
Novi rebalans
Država je u prvom kvartalu ove godine na subvencije potrošila čak 770 milijuna kuna više nego lani, a najveći dio se odnosi na subvencije u poljoprivredi za koje je od početka siječnja do kraja ožujka isplaćeno čak 660 milijuna kuna više nego prošle godine. U prva tri mjeseca država je isplatila gotovo 64 posto poljoprivrednih subvencija planiranih za ovu godinu.
Uz to za 220 milijuna kuna, zbog usklađivanja, veći su i rashodi za mirovine, a planirane iznose premašuju i naknade za nezaposlene.
Analitičari ocjenjuju da će se morati ići u novi rebalans proračuna.