Nakon što su izneseni detalji oko rebalansa proračuna, jasno je da premijerka Jadranka Kosor nije poslušala svoje savjetnike, nego koalicijske partnere. U strahu od poraza na predstojećim parlamentarnim izborima, nisu se usudili ići na radikalne rezove, ali ne zaziru od novih zaduženja, koja su neizbježna.
Guverner Željko Rohatinski nije želio komentirati Vladinu odluku da poveća rashode za 900 milijuna kuna, ali početkom ljeta upozorio je Vladu da povećanjem deficita i zaduženja u srednjoročnom roku gura zemlju prema padu kune te da se njezin tečaj u jednom trenutku više neće moći braniti. Vlada je, očito, nastavila u tom smjeru.
Premijerkin savjetnik Željko Lovrinčević smatra da je Vlada morala jače obuzdati proračunski deficit, a time i zaduženja.
"S ovim problemom morat ćemo se suočiti prije ili kasnije, a što kasnije to učinimo, on će biti sve veći", kazao je Lovrinčević za Novi list.
Najbolji dio rebalansa je, kaže, "zamrzavanje proračunske potrošnje u sljedećoj i 2012. godini na razini ovogodišnje potrošnje". To će, smatra Lovrinčević, biti teško izvesti jer će sljedeća Vlada, tko god je bude formirao, vjerojatno biti koalicija, u kojoj će biti i umirovljenici, a oni će tražiti više novca, uz to rast će i jednokratni troškovi ulaska u Europsku uniju.
Na pitanje hoće li i dalje biti Vladin savjetnik, Lovrinčević je odgovorio da je njegov uvjet deficit proračuna od četiri posto i zamrzavanje rashoda u sljedećoj godini. Činjenicu da je jedan od tih uvjeta već prekršen, odnosno da je deficit 4,2 posto BDP-a, nije dodatno komentirao.
Švaljek: Teško je kontrolirati rashode
Vladina savjetnica Sandra Švaljek ističe da bi bilo dobro da je Vlada rashode barem uspjela zauzdati na planiranoj razini ako ih već nije smanjila, te kaže da je dio tog povećanja posljedica činjenice da se neki troškovi kroz godinu nisu uspjeli držati u okviru planiranog, ali i toga da su se pojavili neplanirani troškovi, zbog vremenskih neprilika, koji su se mogli pojaviti u bilo kojoj godini.
Švaljek zaključuje da je, očito, teško kontrolirati rashode i teško mijenjati navike.
Treći premijerkin savjetnik Željko Perić kaže da rebalans proračuna "može proći", ali pod uvjetom da se nastaviti s ključnim reformama, prvenstveno smanjenjem broja zaposlenih u javnoj upravi.
"Teško je bilo očekivati drastične poteze na kraju godine. Također, teško je da jedan rebalans proračuna može riješiti probleme koji su se gomilali godinama", kaže za Danas.hr Perić, ističući da mu je bitno da rebalans ne sadrži mjere koje bi kompromitirale gospodarski oporavak, da nisu uvedeni novi porezi koji bi opteretili gospodarstvo te da nije došlo dodatnog smanjena plaća.
Na pitanje ima li Vlada snage za strukturne reforme, Perić kaže da je siguran da premijerka to "silno želi napraviti, ali da nema podršku".
"Ona je hrabro krenula, ali, nažalost, za velike reforme treba imati saveznike. Svi pokušaji da se nešto krene rezati završili su pat-pozicijom. Ako će svatko blokirati reforme i gledati svoje parcijalne interese, onda je bolje raspisati izbore i skratiti muke", kaže Perić.
Borislav Škegro nije nezadovoljan rebalansom proračuna. Za Poslovni dnevnik je izjavio kako je "u ovoj situaciji učinjeno jedino moguće i jedino pametno". Smatra da rebalansom proračuna Program gospodarskog oporavka nije doveden u pitanje.
Prethodni članci:
arti-201008240777006 arti-201008240570006 arti-201008230718006 arti-201008230634006