Podijelit ćemo otkaze i iseliti proizvodnju

30.1.2012.
9:36
VOYO logo

Strahujući od crnih prognoza prema kojima bi hrvatsko gospodarstvo po ulasku u EU i izlasku iz CEFTA-e moglo biti desetkovano, predstavnici najvećih prehrambenih proizvoda odlučili su zbiti redove. Tako su Kraš, Agrokor, Adris, Podravka, Franck, Vindija, Zvečevo, Dukat, Badel 1862, Gavrilović, Pivac, Atlantic, Granolio potpomognuti snagama Hrvatske gospodarske komore pokrenuli inicijativu za što snažnijom i konkretnijom suradnjom domaćih gospodarstvenika s Vladom i resornim ministarstvima kako bi im se omogućili što kvalitetniji uvjeti za dalji razvoj poslovanja – i na domaćem i na stranom tržištu.

Carine uzrok povećanja uvoza i pad izvoza

Nije tajna da hrvatski proizvodi nisu tako poznati na inozemnom tržištu, te ni da bez obzira na veličinu tržišta neće biti konkurentni nakon ulaska u EU. Primjerice, danas kada imamo carinu na uvezene proizvode između 15 i 18 posto, iz EU godišnje uvezemo 80 posto (54.000 tona) konditorskih proizvoda. Kada se carina ulaskom u EU 1. srpnja 2013. u potpunosti ukine, uvoz bi mogao porasti i za 15.000 tona. Istovremeno, danas od oko 50 posto ukupne proizvodnje ili 30.000 tona proizvoda koje hrvatski konditori izvezu, 80 posto završi na tržištu CEFTA-e, i to bez ili s vrlo niskim carinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konditorska industrija na čelu s Krašem Vladu je već upozorila da će im izvoz po ulasku u EU pasti za 30 posto. Također su istaknuli da će se, s obzirom na to, njihov broj smanjiti te da će biti prisiljeni podijeliti otkaze u zemlji i proizvodnju preseliti u susjedne zemlje u kojima sada neki već imaju pogone. Na sve to Vlada dosad nije reagirala!

Zabrinuti u TDR-u

No, sat otkucava, a u konditorskoj industriji ističu kako im treba strategija kojom će domaćim tvrtkama, opterećenim višim cijenama inputa, višim PDV-om i poslovičnim neplaćanjem omogućiti daljnji rad na domaćem tržištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon Italije i Austrije, BiH je za Hrvatsku najvažnije tržište, a kako čini čak trećinu domaćeg izvoza poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, nesumnjivo je da će upravo taj sektor biti najteže pogođen ulaskom u EU, piše Večernji list.

Lako neće biti ni TDR-u, čije su cigarete treći hrvatski izvozni proizvod u zemlje CEFTA-e i prvi u sektoru poljoprivrede i prehrane. Kada Hrvatska uđe u EU, izvoz u Srbiju stajat će ih trostruko više, u Makedoniju dvostruko, dok će u BiH umjesto nulte carine imati 15 posto davanja, odnosno 10 milijuna eura novih troškova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga bi se i oni mogli ugledati na Kraš koji je pod svoje okrilje vratio tvornicu keksa Mira iz Prijedora, ili Franck koji je proširio pogon u Grudama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo