Pljačka na ovrhama: Dvaput naplate isti dug!

'Ne daj Bože nikome', najkraći je opis muke koju prolaze građani kojima je ovrha sjela na sredstva za život.

2.6.2011.
12:39
VOYO logo

U suludom i košmarnom hrvatskom zakonodavstvu ovrha svugdje zaluta pa sjedne, pa i tamo gdje zakonski ne smije, na cijelu plaću, na dječji doplatak, socijalnu pomoć, mirovinu ili naknadu za nezaposlene.

Otvorila zaštićeni račun, ali joj svaki mjesec blokiraju prihode

Priče građana koji se bore s košmarnim zakonom su kafkijanske: jedna trudna studentica za Novi list priča kako joj je ovrha sjela na obiteljsku mirovinu pokojnog oca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Otvorila sam zaštićeni račun 6. svibnja, no svaki put mi Zavod za mirovinsko osiguranje blokira cijelu očevu mirovinu, uvijek ista stvar, uvijek sve ispočetka, ne znam dokad ovako. Uplatili su mi sredstva na tekući račun, umjesto da su uplatili dvije trećine na zaštićeni račun", ispričala je mlada trudnica.

'Događa se' da dvaput naplate isti dug

Događa se i da građani dvaput plate isti dug, jer obavijest o ovrsi ovrhovoditelj istodobno šalje na kućnu adresu ovršenika i FINA-u. FINA će u tom slučaju postupiti po zakonu i izvršiti ovrhu, a građanin će otići platiti račun ukoliko ima sredstava. Tako će dvaput platiti dug, a kasnije će teško naplatiti svoje potraživanje. U takvom slučaju je najbolje da prije no što išta plati, dođe u FINA-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neke banke pak šalju ovrhu iako klijent ovršenik ima dovoljno raspoloživih sredstava na tekućem računu za podmirivanje duga. Riječ je o dopuštenom minusu. Primjerice, ako klijent ima dopušten minus od 5 tisuća kuna, a trenutačno je u minusu 200, 300 kuna ili 3 tisuće, a dug mu je 500 kuna, banke šalju ovrhu na FINA-u. U tom slučaju klijent mora najprije podmiriti minus na tekućem računu, pa onda iznos duga zbog kojega je došlo do ovrhe.

Ovrhu provodi samo FINA, ne tvrtke

Građani i tvrtke nikako ne smiju nasjedati na 'smicalice' pojedinih ovrhovoditelja. Naprimjer, jednoj je građanki telekomunikacijski operater TELE 2 sjeo na plaću u tvrtci gdje radi, s upozorenjem da će, ukoliko ta tvrtka toj djelatnici ne skine određenu sumu, TELE 2 u tom slučaju dug naplatiti od tvrtke. Naravno, tvrtka je svojoj zaposlenici obustavila plaću, s tim da je ovrha pojela cijelu, jer je ostatak plombiran kreditom. Zakon nalaže da ovrhe provodi FINA, a ne tvrtka u kojoj je dužnik zaposlen, piše Novi list.

Vezani članci:

arti-201105130015006 arti-201105260367006 arti-201104220450006 arti-201104070900006 arti-201103250750006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo