Banke medusobno naplacuju naknade za koristenje kreditnih kartica, cega potrosac najcesce nije ni svjestan, ali zbog toga placa skuplje.
Krece se od 5 posto do 0,1 posto
Primjerice, banka jednog trgovca placa naknadu banci klijenta koji je obavio kupovinu karticom. Nakon toga banka prebacuje trosak naknade na trgovca koji onda to nadoknaduje podizanjem cijene proizvoda.
Te naknade se koriste za prekogranicna karticna placanja ali i unutar pojedinih europskih zemalja. Visina naknade cesto je vrlo razlicita i krece se od 5 posto do 0,1 posto.
Nova pravila
Novom uredbom te naknade mogu iznositi 0,2 posto za transakcije debitnim karticama i 0,3 posto za kreditne kartice. To su gornje vrijednosti i naknade mogu biti i nize, sto je vec slucaju u Danskoj, gdje iznose 0,1 posto.
Glasovanje u Europskom parlamentu komentirala je hrvatska zastupnica Biljana Borzan, koja je zamjenska clanica u Odboru za unutarnje trziste i zastitu potrosaca.
"U trgovini prosjecni potrosac nije ni svjestan da mu je u cijenu proizvoda uracunata naknada za placanje kreditnim karticama. Ogranicenje naknada ce utjecati na 95 posto svih karticnih placanja i znaciti ustedu kupcima od nesto vise od 730 milijuna eura godisnje. Takoder, ocekuju se i nize cijene proizvoda jer su trgovci do sada troskove placanja karticama naplacivali potrosacima", rekla je Borzan.
Konacni rezultat ce biti veca zastita potrosaca, nize cijene robe i usluga, te velike ustede
"Ovo je jako dobra vijest za potrosace u Hrvatskoj, pogotovo ukoliko uzmemo u obzir da u Hrvatskoj kartica ima dvostruko vise nego stanovnika. Za razliku od Nijemaca koji placaju naknadu na karticne transakcije od 1,8 posto, ili Danaca koji placaju 0,1 posto, u Hrvatskoj troskovi karticne transakcije dosezu i do 5 posto. Konacni rezultat ce biti veca zastita potrosaca, nize cijene robe i usluga, te velike ustede i za potrosace i za trgovce", komentirala je Borzan.