Borovo se godinama nalazi na ivici ulaska u stečaj dok se Vupik suočava s ogromnim dugovima koje je stvorila bivša uprava Agrokora. S druge, pak, strane tvrtka Prvo plinarsko društvo (PPD), sa samo desetak zaposlenih, prošle je godine imala prihod od 3,3 milijarde kuna, uz dobit od 180 milijuna kuna, piše Tportal.
PPD
Prva i najbolja vukovarska tvrtka u top 10 je tvrtka Prvo plinarsko društvo s prihodima d 3,3 milijarde kuna, čiji je vlasnik 43-godišnji osječki ekonomist Pavao Vujnovac, uz dobit od 180 milijuna kuna. Riječ je o jednoj od desetak tvrtki kompanije Energia Naturalis, također sa sjedištem u Vukovaru, koje se, osim distribucijom i trgovinom plinom, bave prodajom električne energije, željezničkim prijevozom, projektima energetske učinkovitosti i IT-om.
Vupik
Prema visini prihoda, na drugoj poziciji je poljoprivredni kombinat Vupik koji posluje unutar posrnulog koncerna Agrokor, a koji ima više od 400 radnika te obrađuje oko 6500 hektara državnih parcela. Revidirano izvješće koje je nedavno predstavio povjerenik za Agrokor, Ante Ramljak, pokazalo je kako je Vupik lani imao rekordni gubitak veći od 50 milijuna kuna te da je Vukovarski kombinat od 2013. svaku godinu završio s minusom.
S obzirom na podatak da je Vupik opterećen velikim teretom sudužništva i jamstava, koji su veći od 19 milijardi kuna, njegova je sudbina u rukama Agrokorovih vjerovnika.
Energia Naturalis
Već spomenuta Energia Naturalis je krovna tvrtka koja okuplja desetak manjih tvrtki koje se bave distribucijom i trgovinom plinom, bave prodajom električne energije, željezničkim prijevozom, projektima energetske učinkovitosti i IT-om.
Pavao Vujnovac je vlasnik 25 posto dionica Luke Ploče u koju je do sada uložio 170 milijuna kuna za izgradnju terminala za naftne derivate. PPD ima svoje tvrtke kćeri u Mađarskoj, Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Srbiji i Švicarskoj.
Borovo
Nekadašnja perjanica Vukovara, obućarska industrija Borovo smjestila se tek na sedmo mjesto. Prije Domovinskog rata tvrtka je zapošljavala više od 20.000 ljudi, dok danas ima oko 700 radnika. Unatoč izdašnoj pomoći države, Borovo je kronični gubitaš kojem u slučaju nepronalaska stateškog partnera prijeti stečaj. Lani je završilo godinu s minusom od 17,6 milijuna kuna. Provedba predstečajne nagodbe nije uspjela jer tvrtka ne uspijeva samostalno servisirati svoje stare dugove. Iako je prije nekoliko mjeseci proveden natječaj za iskazivanje interesa za sudjelovanje u postupku restrukturiranja vukovarskog proizvođača obuće, na koji su se navodno javila dva ponuđača, za nastavak privatizacije čeka se da Uprava zgotovi plan restrukturiranja.
Borovo je jedina tvrtka koja u Hrvatskoj nije prošla pretvorbu pa se još uvijek u njegovu posjedu nalaze brojne zgrade i gradske nekretnine poput dječjeg vrtića, nogometnog igrališta, kapelice i piste. Sva nepotrebna imovina, stav je države, treba biti izdvojena, odnosno Borovo bi trebalo zadržati dvije proizvodne hale i trgovine. To podrazumijeva i značajnije smanjenje temeljnog kapitala za oko 50 milijuna kuna.
TOP 10
Od ostalih tvrtki koje se nalaze na popisu TOP 10 tvrtki na području Vukovara su: autokuća Autowill koja se nalazi na četvrtom mjestu (prvi ovlašteni Opelov servis u Hrvatskoj koji je 2013. povećao prihode za čak 70 posto), tvornica mineralnih goriva Adriatica Dunav na petom mjestu (prošle su godine zabilježili pad prihoda od 23,5 posto u odnosu na 2015. te su ostvarili dobit od 829.300 kuna), tvrtka Filir koja zastupa nekoliko poznatih svjetskih brendova u Hrvatskoj, poput Philipsa, Wilkinsona i Chupa Chupsa na šestom mjestu (u 2016. imala je 129,7 milijuna kuna prihoda, što je pratila zarada od 10 milijuna kuna). Na posljednjim trima mjestima smjestile su se tvrtke PPD – Opskrba poslovnih korisnika (tvrtka kćer PPD-a koja plinom opskrbljuje tvrtke), gradski Komunalac i lokalni trgovački lanac Velepromet Vukovar (najveći dioničar je država s 25 posto udjela, a direktor Zvonimir Ivanišević ima oko 12 posto dionica), piše Tportal.