Nova šansa za useljenike u Kanadu

10.4.2013.
8:41
VOYO logo

Program "Start-up Visa" koji je krenuo s prvim travnjem omogućuje zainteresiranim useljenicima- poduzetnicima legalan boravak i rad u Kanadi i to u zamjenu za samo dobru ideju.

Prema objavljenim kriterijima, useljenici- poduzetnici moraju s jednim od kanadskih investitora dogovoriti ulaganje u vrijednosti od minimalno 75.000 tamošnjih dolara i tada dobivaju priliku za dobivanje stalne boravišne dozvole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poduzetnički fondovi i tzv. poslovni anđeli

Konkretno, Kanada je napravila popis dviju grupa svojih poduzetnika spremnih novcem podržati dobre ideje, kojima se moraju obratiti zainteresirani useljenici. U većoj grupi nalazi se niz tzv. poduzetničkih fondova (venture capital fonds) i zainteresirani useljenik s njima mora dogovoriti ulaganje od minimalno 200.000 dolara kako bi mogao tražiti dozvolu za rad i boravak.

U drugoj, manjoj, grupi nalaze se tzv. poslovni anđeli (angel investors), također grupa poduzetnika koji podržavaju nove ideje za biznis. U dogovoru s njima potrebno je osigurati ulaganje od 75.000 dolara kako bi se moglo pristupiti "Start-up" programu. Za potencijalnog useljenika to znači da mora imati dobru ideju za biznis u Kanadi i u to uvjeriti nekog iz liste ulagača spremnih podržati njegovu ideju, odnosno buduću tvrtku. Naravno, uz dogovoreno ulaganje u novu tvrtku, useljenik mora zadovoljiti i opće zahtjeve za dobivanje boravišne dozvole, poput razine školovanja i poznavanja jezika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kanadski program samo je još jedna verzija poznatih programa u kojima se kroz određeni iznos investicije može, brže nego što je to uobičajeno, dobiti državljanstvo neke države. Od država u regiji po tome je u posljednjih nekoliko godina bila najpoznatija Crna Gora koja je svoje državljanstvo "nudila" za 500.000 eura ulaganja i tako, navodno, stvorila znatan interes ruskih ulagača za tu državu.

Nizak iznos traženog ulaganja

Ono što kanadski program čini posebno atraktivnim je relativno nizak iznos traženog ulaganja. Za usporedbu se mogu uzeti i susjedne Sjedinjene Američke Države koje u sličnom programu traže ulaganje od minimalno 500.000 američkih dolara zbog čega godišnje odobre tek dvije ili tri tisuće takvih viza.

U svakom slučaju, put u Kanadu je potencijalnim useljenicima, a takvih nažalost ima puno i među hrvatskim građanima, s početkom travnja dodatno olakšan. Dodatne informacije zainteresirani mogu potražiti ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo