Osobnu na sunce ili pre-paid karticu u smeće

Osim termina za ljetovanje, u kalendar možete upisati i datum kada ćete stati u 'kilometarski' red kako biste se, ako za telefoniranje koristite bonove, legitimirali svom mobilnom operateru.

13.4.2010.
15:15
VOYO logo

Iako ne postoji zakonski okvir za uvođenje obvezne registracije pre-paid korisnika, operateri su to dužni učiniti na osnovi pravilnika koji je nedavno donesen.

Pravilnik je usvojen na inzistiranje sigurnosno-obavještajne zajednice, kako bi se Operativno-tehnički centar (OTC) za nadzor telekomunikacija mogao lakše boriti protiv kriminala i korupcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema privremenom protokolu OTC-a, operateri su obvezni od 1. lipnja ove godine registrirati sve nove pre-paid korisnike, dok se postojeći moraju sami prijaviti do 1. rujna ove godine.

Predsjednik Uprave HT-a i član Izvršnog odbora HUP-a Ivica Mudrinić na konferenciji za novinare u HUP-u pojasnio je kako to znači da će tijekom ljeta mobilni operateri morati registrirati između 4 i 4,5 milijuna vlasnika pre-paid kartica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki vlasnik 'kartice' morat će otići do prodajnog mjesta operatera s osobnom iskaznicom. Male trgovine i kiosci kao najveći distributeri pre-paid kartica, kako je rekao Mudrinić, najvjerojatnije neće biti uključeni u proces registracije korisnika.

"Ako će blagajnice provjeravati identitet, postavlja se pitanje sigurnosti. U pitanje se dovodi i Zakon o zaštiti tajnosti podataka", upozorio je predsjednik HUP-a Damir Kuštrak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako procjenjuje Mudrinić, trošak registracije po korisniku mobilne operatere će stajati između 40 i 70 kuna ili ukupno oko 200 milijuna kuna.

"Obvezna registracija imat će i negativan učinak na poreze, naknade i ostala davanja, ali i na oporavak BDP-a. Upitan je opstanak oko 5 tisuća prodajnih mjesta i oko 10 tisuća radnih mjesta", upozorio je Mudrinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procijenjeni gubitak za male trgovce i kioske je oko 500 milijuna kuna, dok je o šteti koju će pretrpjeti operateri još teško govoriti, kazao je Mudrinić, dodavši da će to ovisiti o broju korisnika koji će odustati od registracije, jer, svi oni korisnici koji to ne učine, kartice neće moći koristiti pa ih mogu baciti.

"Odustajanje od 5 do 10 posto korisnika je vrlo značajan broj", rekao je Mudrinić i iznio primjer iz Grčke, u kojoj nakon uvođenja registracije došlo do velikog pada broja pre-paid korisnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velik broj europskih zemalja nema obvezu registracije pre-pad korisnika, a jedina zemlja iz okruženja koja je to uvela je Mađarska.

"Treba li nam ova mjera u uvjetima gospodarske krize i pada PDV-a", zapitao se šef Uprave HT-a podsjećajući da mobilna industrija već snosi teret krize putem posebnog poreza od 6 posto koji je uveden prošloga ljeta. Uz to, ponovio je, problem sigurnosti neće biti riješen jer svi koji budu htjeli po pre-paid kartice mogu otići u zemlje u okruženju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mudrinić zaključuje da će odgovornima pokušati ukazati na posljedice registracije pre-paid korisnika te da će inzistirati da se obveza uskladi s zakonskim propisima. Za sada, operateri računaju da će registracija korisnika početi kako je zacrtano usvojenim pravilnikom.

Druga plinska kriza

Osim o tome kako će sigurnosno pitanje stvoriti veliki ekonomski problem, HUP-ovci su upozorili i na birokraciju koja koči investicije, te na blamažu oko cijene plina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kuštrak kaže da postoji "400 projekata" koji su stopirani zbog dokumentacije, a izdvojio je izgradnju Ikeinog šoping-centra u Rugvici, investiciju vrijednu 300 milijuna eura, 135 milijuna eura vrijedan projekt izgradnje golf-terena u Ližnjanu. Spomenuo je tvornicu Rockwool u Potpićanu, koja malo radi, pa malo ne radi, "iako nije jasno u čemu je problem". Kao projekt koji guši papirologija Kuštrak je naveo i Horvatinčićev Cvjetni prolaz, ističući da ima sve dozvole, osim one za ulaznu rampu iz Varšavske, zbog čega se ne može početi s gradnjom.

Ivan Miloloža, predsjednik Uprave i većinski vlasnik Munje, jedine tvornice akumulatora u Hrvatskoj, govorio je o "drugoj plinskoj krizi". Kaže kako su priče o jeftinom plinu u Hrvatskoj čista floskula i demagogija, jer je plin u zadnja tri mjeseca poskupio dva puta, a u zadnjih 15 mjeseci cijena mu je porasla za čak 73 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljedica je, kaže, nekonkurentnost domaćeg industrijskog proizvoda, smanjenje zaposlenosti te u konačnici pad standarda.

Prema podacima koje je iznio, od svih zemalja iz okruženja u Hrvatskoj je najskuplji plin za industriju. Kubični metar plina za industriju u Austriji stoji 0,26 eura, Mađarskoj i Sloveniji 0,24 eura, a u Italiji 0,31 euro. Kao 'povlašteni potrošači' domaći veliki korisnici plin plaćaju 0,42 eura po metru kubičnom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kako MOL može mađarskoj industriji prodavati plin po više od 40 posto nižoj cijeni, a domaćinstvima po istoj", zapito se Miloloža.

Prethodni članci:

arti-201004020371006 arti-201002190118006 arti-201002120265006 arti-201002150756006 arti-201002020624006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo