Opraštaju se ovrhe za dugove do tisuću kuna

Čak 77.911 hrvatskih građana imalo blokirane račune jer su ukupno dugovali 6,019 milijardi kuna, i to za komunalije, mobitele, ali i rate kredita!

25.3.2011.
22:28
VOYO logo

Riječ je o podacima Fine (to javno poduzeće od siječnja umjesto banaka provodi prisilne naplate) koji su u petak predstavljeni, a odnose se na 31. siječnja ove godine.

Na taj datum 77.911 Hrvata na računu nije imalo dovoljno novca kako bi podmirili svoja dugovanja. Prema neslužbenim informacijama, neki dužnici tada na računu nisu imali ni 100 kuna kako bi podmirili račune za mobitele, a nekima su banke obračunale iznose cijelih kredita od sto i više tisuća eura i zatražile prisilnu naplatu budući da im rate nisu redovno plaćane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše je dužnih Hrvata s područja Grada Zagreba, jednako kao i blokiranih poslovnih subjekata, odnosno tvrtki koje su 31. siječnja bile dužne 36,7 milijardi kuna, što je povećanje od 2,5 posto, odnosno za 900 milijuna kuna u odnosu na prosinac 2010. Razlog je povećanja dugovanja porast duga, tj. neplaćanja tvrtki koje su blokirane duže od 181 dan za 540 milijuna kuna te onih koje su blokirane više od 360 dana za 575 milijuna kuna.

5 godina nisu u stanju platiti dugove

Po županijama najviše je blokiranih tvrtki u Gradu Zagrebu, Primorsko-goranskoj te Splitsko-dalmatinskoj županiji. Tvrtke koje najviše duguju spadaju u trgovačke, građevinske i prerađivačke djelatnosti. Čak 83,3 posto blokiranih tvrtki u blokadi je više od 360 dana i ukupno duguje 30,5 milijardi kuna, 6,1 milijardi kuna odnosi se na tvrtke koje su blokirane do 360 dana, dok na kratkoročne blokade do 60 dana otpada 2,2 posto tvrtki dužnih 787 milijuna kuna. Posebno je zanimljiv podatak o 25.308 insolventnih tvrtki koje više od 5 godina nisu u stanju platiti svoje dugove. Te tvrtke zapošljavaju 9314 radnika, a njihovi dugovi, prema Fininim podacima, iznose 9,98 milijardi kuna. Više od 73 posto pravnih osoba, njih 18.618, koje su u dugotrajnoj blokadi nema nijednog zaposlenika, kao ni 25.606 fizičkih osoba koje su također u dugotrajnoj blokadi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Član uprave Fine Ante Šimunović objasnio je kako će se prema Ovršnom zakonu od 1. siječnja 2012. godine obustaviti sve prisilne naplate dugova starijih od godinu dana. To znači da je nenaplativo čak 30,6 milijardi kuna, koliko duguju tvrtke koje su u blokadi dulje od 360 dana!

Država bez dugova

Na pitanje je li država išta učinila kako bi spriječila vlasnike tvrtki koji nisu podmirili svoje dugove da osnivaju nove tvrtke i nastavljaju poslovati, Šimunović je odgovorio kako prema izmjenama Zakona o sudskom registru osnivači tvrtki sada moraju dokazati da su podmirili sva dugovanja prije nego što će osnovati tvrtku.

Šimunović je naglasio kako se dužnici više ne mogu ni spašavati prebacivanjem novca na štedne račune jer Fina prisilnom naplatom obuhvaća i štednju. Predstavnici Fine naglasili su kako među onima koji duguju nema države i državnih tvrtki, nego da je država među vjerovnicima, odnosno onima kojima tvrtke, ali i fizičke osobe duguju novac.

Fina je, podsjetimo, 1. siječnja od banaka preuzela provođenje ovrha. U početku je bilo problema jer je zbog velikog broja računa s kojih je Fina morala skinuti novac došlo do toga da su nekim građanima bili blokirani računi zbog mizernih iznosa jer nisu odmah mogli doći na red za ovrhu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otvorite poseban račun za socijalne naknade!

Na pitanje je li točan podatak koji je iznio Hrvatski helsinški odbor o tome da Fina građanima nezakonito plijeni rodiljske naknade, alimentacije, socijalnu pomoć i sl., predstavnici Fine odgovorili su kako taj novac ne može biti predmet ovrhe. No, upozorili su građane koji su pod ovrhom kako moraju otvoriti poseban račun na koji će im sjedati taj novac jer "Fina ne može znati što je na računu novac od alimentacije, a što od dividende". Detaljno objašnjenje o proceduri zaštite takva novca pri ovrhama nalazi se na internetskim stranicama Ministarstva financija.

Ako netko nije otvorio takav račun, nije isključeno da mu Fina nije skinula novac u ovrsi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je donijela i Odluku o davanju ovlasti općinskim sudovima za obustavu ovršnih postupaka te državnim odvjetništvima za povlačenje ovršnih prijedloga i tužbi. Ovlašćuju se općinski sudovi da obustave sve ovršne postupke koje vode po službenoj dužnosti radi naplate troškova kaznenog postupka, koji su pokrenuti do 31. 12. 2009. godine, a u kojima je ovrha postala nemoguća ili se iz drugih razloga ne može provesti, a pojedinačni iznosi ne prelaze 1.000,00 kuna.

Također se ovlašćuju državna odvjetništva da povuku ovršne prijedloge i tužbe koje su podignute do 31. 12. 2009. godine, pred sudovima radi naplate spornih potraživanja Republike Hrvatske koji pojedinačni iznosi ne prelaze 1.000,00 kuna, ako na temelju stanja spisa ocjene da će cijeli postupak uključujući i naplatu trajati neizmjerno dugo, odnosno da je njegov dovršetak vezan uz nerazmjerne troškove pod uvjetom da tuženik ne potražuje naknadu parničnih troškova od Republike Hrvatske, navodi se u priopćenju. (Hina)

Vezani članci:

arti-201103230226006 arti-201103100383006 arti-201103140238006 arti-201102100120006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo