Marijana Vuraić-Kudeljan, pomoćnica ravnateljice Porezne uprave, izjavila je na prvoj prezentaciji rada OIB sustava na okruglom stolu Sređivanje javnih i državnih registara, kojeg su u Zagrebu organizirali Banka i Udruženje za informacijske tehnologije HGK, da je očito da su za te pokojnike račune plaćali nasljednici koji su procijenili da im je to isplativije.
"Prije OIB-a bilo je svega, ali i sami smo ostali iznenađeni koliko je mrtvih osoba bilo u našem sustavu i kako su baš pokojnici najurednije podmirivali 'svoje' obveze", ističe Vuraić-Kudeljan.
Nastavila je da danas Porezna uprava preko OIB-a ima sve podatke o financijskom stanju građana. Zahvaljujući tom sustavu automatiziran je i upis umrlih, pa sličnih slučajeva više nema. Navodi da iz MUP-a dobivaju podatke o vozilima, iz Agencije za civilno zrakoplovstvo podatke o vlasnicima aviona i helikoptera, a iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture podatke o plovilima.
Granica od 400 tisuća kuna
"Ako se pokaže da je vozilo ili avion skuplji od određenoga praga ili da je plovilo dulje, softver u Poreznoj upravi automatski pali upozorenje o kojem se tako mnogo pričalo posljednjih mjeseci", kaže Vuraić-Kudeljan za Poslovni dnevnik. Prema dostupnim podacima prag je zasad 400.000 kuna i može se mijenjati.
Pomoćnica ravnateljice Porezne uprave dodaje da iz SKDD-a dobivaju podatke o vlasništvu nad dionicama i udjelima u fondovima, kao i isplatama dividendi. Iz FINA-e dobivaju podatke o računima tvrtki i građana, štednji, rezultatima tvrtki, kao i blokadama računa. Iz trgovačkih sudova dobivaju podatke o udjelima u tvrtkama.
Nekretnine izvan kontrole
Nekretnine su jedina imovina koju Porezna uprava zasad ne može precizno pratiti.
"U tijeku je povezivanje s bazom Državne geodetske uprave, ali to će potrajati jer DGU provodi i projekt povezivanja i sređivanja zemljišnih knjiga i katastra", kaže Vuraić-Kudeljan.
Ipak, Poreznoj upravi to nije velika prepreka jer zadnjih deset godina sami bilježe važnije transakcije nekretnina.