ODGOVOR POSLODAVCIMA: /

'Sezonci su otišli u inozemstvo jer im je ondje plaća 50 % veća i šefovi im ne naplaćuju smještaj'

Image
Foto: Vecernji list/PIXSELL/Ilustracija, Boris Scitar

Na kuknjavu poslodavaca da im nedostaje radne snage, sezonci su mahom odgovorili "pljuskom" - odlaskom u drugu zemlju gdje ih poslodavci više cijene, plaćaju i ne naplaćuju im smještaj i hranu.

12.6.2016.
9:48
Vecernji list/PIXSELL/Ilustracija, Boris Scitar
VOYO logo

Dok na burzi sjedi više od 225.700 tisuća nezaposlenih Hrvata, domaći poduzetnici se žale da im nedostaje radne snage u ugostiteljstvu. Paradoksalna je to priča kojoj još treba dodati i to da držva baš pomoću turizma i ove godine želi napuniti svoju blagajnu i pritom ističe da je "čovjek ključ uspjeha" u tom sektoru, piše Glas Slavonije.

Image
BURZA PUNA, A POSLODAVCI NE MOGU PRONAĆI RADNIKE: /

'Traže posao, a mole Boga da ga ne nađu'

Image
BURZA PUNA, A POSLODAVCI NE MOGU PRONAĆI RADNIKE: /

'Traže posao, a mole Boga da ga ne nađu'

Probleme s tim "ključem" koji imaju poslodavci gotovo su si stvorili sami. U Sindikatu turizma i usluga tvrde kako poslodavci u želji da uštede otpuštaju radnike te ih potom žele nadoknaditi nestručnim sezonskim kadrovima koje nije moguće u tako kratkom roku obučiti da bi kvalitetno obavljali posao na koji im se danas žale gosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom dodaju da je ove godine ugovora na određeno sve manje i da se radi na crno.

Uzimaju radnike iz BiH i Crne Gore jer rade za još manje plaće

Slavonci koji su dosad bili tražena i školovana radna snaga te spašavali situaciju, shvatili su da njihovo znanje i iskustvo treba cijeniti daleko više no što to cijene hrvatski poslodavci te su otišli ondje gdje će to i doživjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Velik dio sezonaca, pa tako i onih iz Slavonije, već je angažiran, a preostali dio procijenio je da mu je isplativije otići u inozemstvo. Kažu, plaća im je ondje za isti posao veća bar za 50 posto te da tamošnji poslodavci većinom ne naplaćuju smještaj i prehranu, a naši to čine", kaže predsjednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske Eduard Andrić, koji upozorava kako u Dalmaciji sada uzimaju radnike iz susjedne BiH i Crne Gore te ponekad i Srbije jer njih, pak, plaćaju i do čak 50 posto manje no što su plaćali naše radnike.

Predsjednik STUH-a kaže da dio radnika ne prihvaća posao koji im se nudi, a i plaće su niže od 13 do 15 posto od prosjeka u gospodarstvu RH.

"Za 'bijelo osoblje' – sobarice, konobare, pomoćne radnike u kuhinji.... one su u prosjeku od 3500 do 4000 kuna, što je jako malo, a većina poslodavaca sezoncima naplaćuje smještaj i prehranu, pa se pitam od čega da sezonac preživi tih nekoliko mjeseci? ", pita se Andrić dodajući da se od nečeg i poslije sezone mora živjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo