Mrkva "s dvije noge", grbavi krastavac, limun sa zelenim pjegama - sve su to proizvodi koje nije moguće naći u njemačkim prodavaonicama čak i ako su iz ekološkog uzgoja, jer kupci žele savršeno voće i povrće. Jedan njemački diskonter sada to želi promijeniti, piše Deutsche Welle.
'Grbavo' povrće zapakirano s 'normalnim'
Njemački diskonter Penny uskoro namjerava početi prodavati voće i povrće iz ekološkog uzgoja koje do sada nije uspijevalo stići na police u trgovinama.
"Ekološkim uzgajivačima mora se omogućiti prodaja i onih proizvoda koji nisu savršenog izgleda, a ne da ih moraju jeftino prodavati za industrijsku preradu", objašnjava šef spomenute tvrtke Jan Kunath.
Za 'grbavo povrće' neće biti čak ni niža cijena, ono će biti zapakirano zajedno s 'normalnim' proizvodima jer po kvaliteti i okusu oni nemaju nikakve mane. Jednostavno više neće biti odvajano voće i povrće koje ne odgovara uobičajenom "idealu ljepote" s obzirom na veličinu i oblik.
"Sad mogu u trgovinu dostaviti veće količine po prikladnim cijenama", kaže Axel Altenweger, upravitelj na jednom samostanskom dobru. Organska proizvodnja se tako više isplati.
Okus bi trebao biti važniji od izgleda
Odluku tog njemačkog diskontera pozdravljaju i udruge za zaštitu potrošača.
"To je jako naporno seljacima koji proizvode organsku hranu", kaže Silke Schwartau, stručnjakinja za hranu Centrale za zaštitu potrošača u Hamburgu.
Jedno ispitivanje njezine organizacije na Facebooku pokazalo je veliku spremnost potrošača da ne obraćaju pozornost na izgled voća i povrća.
"Nikad nisam razumio zašto je kod voća i povrća važan izgled, a ne okus", napisao je jedan korisnik.
Nesavršen izgled i besprijekorna kvaliteta
Njemački Penny namjerava u godinu dana potrošačima ponuditi do 40 milijuna pakiranja proizvoda nesavršenog izgleda, ali besprijekorne kvalitete. I drugi tamošnji trgovački lanac, suparnik Aldi Nord, kod običnog voća i povrća inzistira na prvoj klasi, ali kod onog organski uzgojenog ima veću toleranciju s obzirom na oblik, boju ili vanjski izgled.
U ekološkom uzgoju, zbog nekorištenja kemijskih zaštitnih sredstava ili lako razgradivoga gnojiva, prije dođe do grešaka na kori ili plodovi budu manji.
Većina ostalih njemačkih trgovačkih lanaca nudi takvo 'grbavo' voće i povrće u posebnim akcijama. Ti su proizvodi obično iz konvencionalnog uzgoja i u pravilu se nude po znatno nižim cijenama.
Jedan takav lanac, Edeka, prodavao je voće i povrće 's greškom' pod geslom: "Nitko nije savršen".