Broj turista koji se posljednjih godina odlučuju za ljetovanje na albanskom primorju je u porastu. Prema procJenama iz turističkih agencija iz Bujanovca i Preševa, koje su prodavale aranžmane za tu još uvijek nedovoljno primamljivu turističku destinaciju, veliki interes bio je za Draču.
Najveće zanimanje za Drač, u kojem puni pansion i šest noćenja s prijevozom od Gjilana na Kosovu stajao 180 eura, izrazili su turisti iz Srbije. Štoviše, broj turista iz Srbije na albanskoj obali ove se godine u odnosu na lanjsku povećao za 35 posto.
Najekskluzivnije mesto za ljetovanje je Saranda, gdje se cijena cjelokupnog aranžmana s prijevozom i punim pansionom za šest noćenja kretala od 275 eura u srpnju do 225 eura za razdoblje u prvoj polovci rujna. Turistima su zanimljiva i druga mjesta kao Vlora, Velipoja i Shjengjin...
"U Albaniji se iz godine u godinu sve više ulaže u primorski turizam pa stoga raste i interes, a cijene su sasvim pristupačne i za standard srpskih turista s juga Srbije. Prednjači mediteranska kuhinja, a posebno je popularna talijanska, sa specijalitetima koje su tamošnji ugostitelji svladali radeći u restoranima po Italiji", kaže za BlicKastriot Jakupi, menadžer agencije "Global Travel" dodajući kako su na albanskom primorju ove godine najviše ljetovali Rumunji, Nijemci i Francuzi.
Miodrag Stojković iz Vladičinog Hana već nekoliko godina s obitelji ljetuje na albanskom primorju i njegovi dojmovi su da Albanci iz sezone u sezonu čine krupne korake u osvajanju europskih standarda.
"Plaže su čiste i uređene, a domaćini ljubazni i susretljivi prema svim gostima. Posebno cijene turiste iz Srbije, ne obraćajući pažnju ni na kakva politička pitanja, već se trude da vam budu na usluzi na svakom koraku. Sporazumevanje je najbolje na engleskom jeziku, mada mnogi znaju i talijanski i srpski. Svake godine otvori se po nekoliko novih hotela, prije svega na sve zanimljivijem jugu albanskog primorja", kaže Stojković.