'Rasterećenje plaća, ako govorimo o porezu na dohodak u ovom trenutku nije opcija iz više razloga. Jedan od razloga je to što se iz tog poreza financiraju jedinice lokalne samouprave. Mi smo kada govorimo o rasterećenju plaća došli do nekakve prihvatljive razine. Više nije moguće tu razinu dalje povećavati bez značajnije reforme poreznog sustava koja bi uključivala uvođenjem eventualno novog poreza', rekao je za RTL Danas ministar financija Marko Primorac.
Podsjetimo, zadnjih šest mjeseci se dosta govorilo o rasterećenju plaća, a najdalje je otišla Hrvatska udruga poslodavaca koja je Vladi još u svibnju dala prijedlog porezne reforme kojim se zagovaralo, među ostalim, i povećanje osobnog neoporezivog odbitka, ali smanjivanje niže porezne stope na dohodak čime bi se, da se to usvojilo, automatski rasle plaće gotovo svima.
Na pitanje je li bivši ministar Zdravko Marić ostavio "vrući krumpir", Primorac je odgovorio da ne smatra da je to istina te nije dodatno htio komentirati odlazak bivšeg ministra.
"Ministar Marić je radio dobar posao. Napravio je velike iskorake u pogledu poreznog rasterećenja", dodao je Primorac.
"Što se tiče zamrzavanja cijena artikala, to je mjera iz resora ministra Filipovića. Ministar prati stanje i on će napraviti određene analize, kao što je to i činio. Na temelju tih analiza ćemo odlučiti. Nemam savjeta za njega u ovo vrijeme", istaknuo je ministar Primorac.
Može li Hrvatska izbjeći recesiju
Na pitanje može li Hrvatska izbjeći recesiju Primorac je kazao kako su najavljivali u nekoliko navrata da će se na kraju godine osjetiti značajno usporavanje gospodarskog rasta i to očekuju i u prvom kvartalu sljedeće godine.
"Činit ćemo sve da očuvamo i potencijal rasta, odnosno da kroz proračun koji smo izglasali danas na Vladi, održimo tu razinu koja nije velika, ali je pozitivna", rekao je ministar
Zašto u proračun nije uvršten prihod od poreza na ekstra dobit poduzećima, ministar je kazao da su u proračun uvršten elementi za koje se znaju točne procijene fiskalnih učinaka i za koje su zakoni doneseni ili su prijedlozi zakona upućeni u Saborsku proceduru.
"Taj porez bi trebao biti donesen do kraja godine. On će se odnositi na dobit ostvaren u 2022. godine, a uplaćivat će se 2023.", rekao je ministar i kazao kako trenutno ne može komentirati o kojoj stopi će se raditi, a nije htio komentirati koje resore će zahvaćati nova uredba.