Laza Kekić, regionalni direktor za centralnu i istočnu Evropu i direktor odeljenja za predviđanja i prognoze londonskog Economist Intelligence Unita kaže da nemamo mnogo razloga za optimizam za novi broj Nedeljnika.
Čovek koji je predvideo privredna kretanja u Evropi i Srbiji govori o stanju u srpskoj ekonomiji i borbi za izlazak iz krize.
- Nema mnogo razloga za optimizam. Stiče se utisak da ova Vlada ne poklanja baš mnogo pažnje ekonomskim temama, a i da je vrlo oskudna u privrednim kadrovima. Srpska privreda je vrlo mala i izuzetno zavisna od privrednih kretanja u Evropi, koja nažalost nisu pozitivna - rekao je Kekić za Nedeljnik.
Na nivou iz 1989.
On je kazao da je realni BDP Srbije danas tek na 70 odsto nivoa iz 1989. i da samo dve istočnoevropske zemlje imaju još gore rezultate u tom periodu - Ukrajina i Moldavija.
- Da bi se smanjila nezaposlenost, Srbiji je samo ove godine potrebna daleko veća suma od milijardu evra. Izgledi za neki značajniji oporavak na kratak i srednji rok nisu baš blistavi. Recimo, iako se o tome mnogo govori, mislim da po tom pitanju perspektive priključenja EU tu nemaju nekakav veliki uticaj – rekao je ovaj stručnjak.
Kekić podvlači da su procene Economist Intelligence Unita da će evro najverovatnije opstati na srednji rok, ali i da je prerano da se Srbija veže za evro i da napusti fleksibilan kurs.
- Da toga nije bilo, performanse i konkurentnost srpske privrede bile bi još gore - rekao je Kekić.