U odnosu na rekordnu nelikvidnost iz rujna 2012. godine, neplaćeni su računi manji za oko 13 milijardi kuna. Dobrim dijelom to se smanjenje neplaćenih računa pripisuje postupcima predstečajne nagodbe, kojim je riješena otplata duga veća od 10 milijardi kuna u nekoliko stotina velikih tvrtki, piše Novi list.
Pritisak na tvrtke u dugovima
No, kako mnogi od onih koji ne plaćaju svoje račune i imaju stotine milijuna kuna duga, te jednako visoke blokade nisu pokrenuli ni predstečajnu nagodbu ni stečajni postupak, Ministarstvo financija odlučilo je ''pritisnuti'' i te tvrtke i iskoristiti zakonske mogućnosti kako bi se i dio njihovog duga riješio.
Među velikim dužnicima koji su blokirani mjesecima ili godinama, a koji nisu ništa učinili da svojim vjerovnicima vrate barem dio duga, nalaze se brojne tvrtke koje baš i nisu bez imovine. Velik dio tih tvrtki s dugovima od 300 ili 400 milijuna kuna ima dvoje ili troje zaposlenih, desetke nekretnina, godinama su u blokadi, a njihovi vjerovnici se nisu naplatili, niti su odlučili zatražiti pokretanje stečaja. Uz to, te tvrtke nisu odlučile zatražiti ni predstečajnu nagodbu.
Zato što nisu pokrenuli ni stečaj ni zatražili predstečajnu nagodbu, Ministarstvo financija, odnosno Porezna uprava krenut će u novčano kažnjavanje direktora tih tvrtki, a prijete im i kaznene prijave za nepokretanje stečaja.
Ili zatvor ili novčana kazna
Od 2010. godine Zakon o trgovačkim društvima predviđa mogućnost da odgovorne osobe u tvrtkama u kojima su stvoreni uvjeti za pokretanje stečajnog postupka kazneno odgovaraju ako nisu pokrenuli taj postupak. Za takvo je kazneno djelo predviđena kazna zatvora do dvije godine ili novčana kazna.
http://www.novilist.hr/Vijesti/Gospodarstvo/Kaznene-prijave-i-globe-direktorima-koji-duzne-tvrtke-ne-salju-u-stecaj-ili-nagodbu