'Nema spasa državi nastavi li Dalmacija propadati'

Dok je u Zagrebu kroz listopad čak 933 ljudi našlo nove poslove, broj nezaposlenih u Dalmaciji u istom je periodu porastao.

14.12.2011.
23:57
VOYO logo

"Meni kao Dalmatincu i Hrvatu dramatično smeta takav odnos prema Dalmaciji. Nema spasa ne samo hrvatskom gospodarstvu nego i hrvatskoj državi ako se ne riješi pitanje dinamiziranja gospodarskog razvoja Dalmacije. To je abeceda, stvari su zapravo trivijalne, ali nažalost, zna se kakva je glasačka struktura i da ni nakon ovih izbora Dalmacija neće ništa dobiti", kazao je makroekonomist Guste Santini za Slobodnu Dalmaciju, komentirajući podatke da se koncem studenog u četiri dalmatinske županije broj nezaposlenih popeo se na 64.727 osoba.

Splitsko-dalmatinska županija sa 41.638 nezaposlenih uvjerljivo je u najlošijoj poziciji u cijeloj Hrvatskoj, u Zadarskoj županiji je 10.611 nezaposlenih, u Šibensko-kninskoj 7.874, a u Dubrovačko-neretvanskoj 7.604 nezaposlene osobe. U Zagrebu jepak nezaposlena 37.731 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Santinija ne čude navedeni podaci, jer kaže da je to posljedica "loše politike koja se provodi desetljećima". Tvrdi da je u sustavnom destruiranju priobalja Split najlošije prošao te zaostaje za Zadrom i Dubrovnikom.

'Split je žrtva sam sebi'

"Radi se o tome da smo napustili proizvodnju, da je jadranska orijentacija samo priča za malu djecu. Hrvatska ne koristi Jadran koja je njen glavni resurs, štoviše gase se tvrtke diljem obale. Jednostavno, nemamo strategiju razvoja... Autocesta je samo jedan korak, u međuvremenu je nestala industrija, a nestanak brodogradnje značio bi daljnju devastaciju cijelog područja", kazao je Santini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, dodao je da je Split "žrtva sam sebi.

"Nije čudno da je baš Split u najlošijoj poziciji jer nema turističkih kapaciteta i toliko sezonske radne snage kao drugi u Dalmaciji. Split je žrtva sam sebi. Zadar se zahvaljujući Kalmeti dinamizirao, Zadar je u biti uvijek bio propulzivan grad. A Dubrovnik je uvijek bio autonoman, razvijao se na globalnom planu, imao sadržaje koji nisu bili vezani s gospodarskom strukturom Hrvatske. Dubrovnik ima ekskluzivitet, ima povijesnu i kulturnu turističku rentu. A Split nije prepoznao ništa od toga. Prevelik je da bi živio na Dioklecijanovoj palači", zaključio je Santini te dodao da je "pitanje u kojoj je mjeri Split još uvijek grad po svojoj filozofiji".

"Ali o tome se šuti, na tome se ne radi. Kao što se ništa ne radi ni na oživljavanju otoka koji jedva preživljavaju", kazao je Santini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo