Neisplata plaća kao teško kazneno djelo krađe?

Za tisuće i tisuće nesretnih radnika u Hrvatskoj koji rade, a ne primaju plaću, napokon jedna optimistična vijest: neisplata plaća u privatnom sektoru mogla bi postati kazneno djelo.

25.10.2010.
13:49
VOYO logo

Naime, ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković najavio je mogućnost reforme kaznenog zakona, po kojem bi poslodavce u privatnom sektoru koji ne isplaćuju plaću radnicima čekao kazneni progon. Kako piše Poslovni dnevnik, s obzirom na golem broj radnika kojima poslodavci duguju plaće, male su šanse za drugačiju Vladinu odluku.

Ministar Bošnjaković je na Okruglom stolu o novom kaznenom zakonodavstvu prošlog petka posebno istaknuo pitanje kaznenog sankcioniranja neisplata plaća o kojem će se odrediti članovi radne skupine, stručnjaci koji rade na kaznenim izmjenama u sklopu paketa novih rješenja za gospodarski kriminalitet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Neisplatu plaća postojeći zakon ne inkriminira, a radna skupina treba razmotriti je li to potrebno promijeniti i kako", kazao je Bošnjaković.

'To je polovično rješenje'

Da se neisplaćivanje plaća radnicima kazneno goni zatražili su čelnici sindikalnih središnjica. "Neisplata plaća ima obilježja teškog kaznenog djela krađe, pa Vladu treba pohvaliti ako doista to planira", komentirao je Ozren Matijašević, predsjednika Hrvatske udruge sindikata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, predsjednik stranke Hrvatski laburisti Dragutin Lesar objasnio je kako bi to bilo polovično rješenje, ako se ne riješi i problem neisplate doprinosa na plaće. "Od toga trpi mirovinski i zdravstveni sustav, a ne samo radnici. Motiv vladajućih nije bitan, nego sadržaj i konačna odluka", kazao je Lesar za Poslovni, dodavši da nije mudro moguću odluku Vlade shvaćati kao kupovinu glasova.

'A tko će odgovarati kada država ne plaća svoje dugove?'

Hrvatska udruga poslodavaca smatra, pak, da se radi o lošem prijedlogu, a u objašnjenju se kao razlog navodi da postoje stotine drugih mehanizama kako se zaštititi. "Tko će utvrditi koji su realni razlozi neisplate plaća, što ako je uzrok neisplata dobavljača, a tko će u državi odgovarati kada država ne plaća svoje dugove?", pitaju se HUP-ovci. Također, ističu da se nikako ne mogu samo neisplate plaća izdvajati kao podloga za kaznenu prijavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslovni dnevnik također piše da nacrt novih rješenja za gospodarski kriminal izrađuje Petar Novoselac, profesor zagrebačkog Pravnog fakulteta, koji je bio autor 'moderniziranih' kaznenih djela u kaznenom zakonu koji je Sabor izglasao 2003. godine. No, taj je zakon Ustavni sud ukinuo zbog tehničkog razloga, a da je ostao na snazi masovna kršenja oko neisplate plaća bila bi spriječena.

Prethodni članci:

arti-201010220316006 arti-201009290597006 arti-201004280196006 arti-201002190529006 arti-201007260461006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo