A ŠTO DALJE, VIDJET ĆEMO /

Naše najveće skladište plina je 'presušilo'! Do kraja sezone se ne očekuje nestašica, ali javlja se puno veći problem

Image
Foto: Profimedia

Zalihe su trajale dva mjeseca kraće no inače, a iako se ne očekuju problemi s opskrbom do kraja sezone grijanja, ostaje pitanje kako se pripremiti za iduću sezonu

8.3.2022.
14:52
Profimedia
VOYO logo

Kako je na svojim internetskim stranicama izvijestila tvrtka Podzemno skladište plina, koja upravlja infrastrukturom u Okolima, od ponedjeljka, 7. ožujka skladište je provelo redovitu promjenu ciklusa rada te će nadalje raditi u "načinu rada utiskivanje". To znači da u vrijeme najveće energetske krize, nacionalni operator sustava skladišta plina "jedan od najvažnijih čimbenika sigurnosti plinskog sustava Republike Hrvatske", kako se predstavlja na stranicama, više iz skladišta ne može izvlačiti plin, već će se samo u njega utiskivati nove količine koje će biti trošene od 1. listopada.

Image
IMA LI KRAJA? /

Stižu poskupljenja, postoji opasnost da idući tjedan bude još gore; Marić: 'Cijene nitko ne može predvidjeti'

Image
IMA LI KRAJA? /

Stižu poskupljenja, postoji opasnost da idući tjedan bude još gore; Marić: 'Cijene nitko ne može predvidjeti'

Zalihe trajale dva mjeseca kraće

Kako piše Jutarnji, stručnjaci naglašavaju da će krizno stanje u europskom plinskom sektoru potrajati do kraja sezone grijanja, koje predstavlja i najveći sektor potrošnje plina. Generalno, smatra se kako je kraj sezone grijanja u Hrvatskoj 1. travnja, pa iz tog proizlazi da će pritisak na hrvatski plinski sustav trajati još barem nekoliko tjedana. Ipak, ove godine u taj ćemo kritični dio "plinske godine" ući bez važnog faktora sigurnosti opskrbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema važećim pravilnicima, ciklus povlačenja plina iz skladišta u Okolima traje od 1. listopada do 31. ožujka, a može se produžiti ili smanjiti za maksimalno trideset dana. Ove godine taj ciklus započeo je dosta kasnije nego što je uobičajeno - 27. listopada - a završio gotovo mjesec dana prije nego što je uobičajeno. Dapače, prema podacima dostupnim na stranicama PSP-a, može se zaključiti kako je tok plina iz skladišta prestao još 28. veljače. U skladištu je u tom trenutku preostalo još 813 milijuna kilovatsati plina, što predstavlja oko 15 posto ukupnog radnog kapaciteta skladišta. Radi se o tzv. "plinskom jastuku" - minimalnoj količini plina koja mora biti prisutna u skladištu kako bi bila održana minimalna razina tlaka te kako bi skladište bilo funkcionalno.

Radije trošili stari nego kupovali višestruko skuplji

Razlog ovogodišnjeg rapidnog pražnjenja hrvatskog skladišta plina vjerojatno se može prepoznati u tržišnim okolnostima. Naime, kako je cijena plina od prošlog ljeta naovamo kontinuirano rasla, a posebno snažno na jesen, sve kompanije koje su zakupile kapacitete u skladištu i napunile ga plinom imale su snažan ekonomski motiv da troše taj plin, umjesto da ga kupuju po višestruko višim cijenama na tržištu. Ipak, takva poslovna logika dovela je do iscrpljivanja tih rezervi, pa do kraja sezone grijanja sigurnost opskrbe plinom u Hrvatskoj ovisi isključivo o domaćoj proizvodnji te uvozu - ponajviše putem LNG terminala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usprkos svemu tome, za sada nema naznaka da bi došlo do problema s opskrbom plina, ističe se.  Puno veći problem je kako ga napuniti uoči nove sezone grijanja, s obzirom na rastuću cijenu.

'Skladište nije prazno i ne može biti prazno...'

Na vijest da je skladište plina Okoli jučer "presušilo", svojim komentarom javio se Vlado Vlašić, direktor tvrtke Podzemno skladište plina, piše RTL.

"Skladište nije prazno i ne može biti prazno, određena količina plina uvijek postoji", kazao je i dodao: "Mijenja se režim rada, skladište radi u dva režima, režim utiskivanja i povlačenja. Od 27. listopada ono je u režimu povlačenja i to traje do 3. ožujka, mijenja se režim rada. To nije prvi put. Nešto ranija promjena bila je posljedica intenzivnog rada i udovoljavanja korisnicima što nas je prinudilo da smo morali ranije promijeniti režim rada".

"Naši korisnici su praktički opskbljivači i trgovci plinom, neće se ništa odraziti na njih, iako vjerujemo da imaju i druge izvore. Očekujemo još u toku dana da će se prve količine početi utiskivati…", naveo je dalje i dodao: "Nema nikakvih izvanrednih situacija. Ništa, niti cijene niti ništa ne utječe na skladištenje plina."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo