Naftu i plin vadit ćemo kod Dubrovnika?

Nedaleko od dubrovačke obale, u hrvatskom podmorju, INA traga za crnim zlatom, a ispitivanja područja srednjeg i južnog Jadrana domaća naftna kompanija nastavit će i tijekom siječnja.

11.1.2012.
13:52
VOYO logo

Oceanic Challenger i Kasandra V, dva broda za istraživanje nafte i podzemnog plina, proteklih su dana bila na vezu u dubrovačkoj gruškoj luci. Ravnatelj Lučke uprave Dubrovnik Kristijan Pavić pojasnio je da su u luci radi opskrbe. Prema informacijama kojima raspolaže, istražuju područje udaljeno 40 milja od dubrovačke obale. Angažman navedenih brodova potrajat će još mjesec i pol.

U domaćoj naftnoj kompaniji su potvrdili da provode istraživanja na jugu Jadrana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Krajem 2011. godine započelo je snimanje 2D i 3D seizmike na istražnim prostorima srednjeg i južnog Jadrana. Za navedene je radove na lanjskom javnom natječaju angažirana tvrtka Compagnie Générale de Géophysique (CGG)", kaže za Slobodnu Dalmaciju glasnogovornica INA-e Marina Burazer. Dodaje da za istraživanje u jadranskome podmorju imaju sve potrebne dozvole.

O kakvom je istraživanju riječ pojasnio je redoviti profesor zagrebačkog Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta dr. sc. Igor Dekanić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zapravo je riječ o ispitivanju stijena ispod morskog dna, jer seizmičkim mjerenjima se istražuje otpor stijene na minipotrese. Upravo temeljem tih podataka geolozi zaključuju o kakvim stijenama se radi, a potom i postoji li mogućnost da sadrže naftu ili da budu pokrovne stijene u naftnim ležištima", precizira dr. Dekanić.

Istraživalo se i oko Brača

Profesor Dekanić podsjeća da je INA i prije, osamdesetih godina prošlog stoljeća, zajedno s poznatim svjetskim naftnim kompanijama, pokušavala s istraživanjem nafte na području srednjeg i južnog Jadrana, oko Brača, gdje su bila čak tri istražna područja s jedne strane otoka, te Šipana i Dubrovnika.

Nafta nije nađena jer su tadašnja ispitivanja, koja su trajala dvije, tri godine, u finalnoj fazi, potkraj 1989. godine, obustavila ratna događanja.

Uskoro 'bušenje' i u crnogorskom podmorju

U INA-i su potvrdili da su zainteresirani i za istraživanja u crnogorskom podmorju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"INA je zainteresirana za istraživanje i proizvodnju nafte i plina u crnogorskom podmorju. Razmotrit ćemo prijavu kad natječaj bude raspisan", kazala je Marina Burazer.

Potencijalna nalazišta nafte i plina na području oko Prevlake, na granici s Crnom Gorom, te u ostalim dijelovima crnogorskog podmorja spominjana su prije nekoliko godina, kad su iz INA-e također stizale informacije o interesu za poslove u istočnom susjedstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo