Većina ministra u Vladi Srbije tvrdi da su spremni da se odreknu dela prihoda kao bi se smanjila rupa u državnoj kasi. Ukoliko bi se smanjile plate i ostalim funkcionerima, a njih u Srbiji ima oko 24.000, procena je da bi se uštedelo oko 32 miliona evra godišnje.
Smanjenje plata ministrima predložio je i potpredsednik Jovan Krkobabić čija je zarada 101.000, ali uz koju prima i penziju od 72.000 dinara. Premijer Ivica Dačić prima približan iznos (172.488), a ministar finansija Mlađan Dinkić 107.397 dinara.
- Spreman sam da se odreknem dela plate. Ali uveren sam da smanjenje plate funkcionera ne bi rešilo problem ni za milioniti deo mikrona - rekao je Dinkić.
I Rasim Ljajić je odmah pristao na smanjenje plate.
- Sve za državu - kratko je na isto pitanje odgovorio ministar spoljnih poslova Ivan Mrkić, dok je ministar saobraćaja Milutin Mrkonjić rekao za Blic da bi se odrekao "i cele plate samo da se pomogne penzionerima". U kabinetu potpredsednice za evrointegracije Suzane Grubješić rečeno nam je da ni ona ne bi imala ništa protiv da se i njena plata smanji. Isto je odgovorio i ministar poljoprivrede Goran Knežević.
Ministarka regionalnog razvoja i lokalne samouprave Verica Kalanović nije uverena da bi taj potez mnogo pomogao.
- Svoju državu iskreno volim, njena finansijska i politička stabilnost su dovoljno jaki ciljevi da bih bez pogovora prihvatila smanjenje plate - rekla je Kalanovićeva za Blic.
Slavica Đukić-Dejanović, Žarko Obradović, Zorana Mihajlović i Alisa Marić ne primaju ministarske plate u Vladi Srbije.