U sljedećih desetak dana Ministarstvo financija konačno će završiti posao na izradi rebalansa proračuna za ovu godinu i prijedlog proračuna za sljedeću godinu, a borba za to da oba dokumenta budu doista održiva vodi se na istom frontu – troškovima zaposlenih.
Prvi ispit Vlada nije položila, zadatak koji je sama sebi dala, rezanje troškova za zaposlene, probijen je prema optimističnim procjenama za 600 milijuna kuna, a prema pesimističnoj ili realnijoj verziji i do milijardu kuna. Koja god verzija bila točna, ona čini teško izvedivim ili gotovo nemogućim ambiciozni plan za 2013. godinu: dodatno smanjenje ukupnih troškova za plaće u odnosu na ovogodišnji plan i to za 800 kuna.
Podbacile kapitalne investicije
Plaće za zaposlene u državnoj upravi i javnom sektoru u ovoj su godini bile limitirane na više od 28 milijardi kuna, u što je uključeno i zdravstvo. Unatoč tome što planovi u ovoj godini nisu ostvareni, zbog čega se i ide na rebalans, iz Ministarstva financija ostalim su kolegama za sljedeću godinu stigli još oštriji limiti za potrošnju na plaćama u kojima se ni za milimetar ne odustaje od dodatne uštede od 800 milijuna kuna u odnosu na ovogodišnji plan.
S obzirom da on nije ostvaren, to znači da bi nagodinu troškovi zaposlenih trebali biti barem milijardu i pol kuna manji od ovogodišnjih.
Ovogodišnji podbačaj nadoknadit će se dobrim dijelom time što su ministarstva podbacila u još jednom segmentu – kapitalnim investicijama u svom sektoru.
'Rezat' će se dodaci na plaće
Najaviše su "razočarala" ministarstva od kojih se na plaćama i očekivala najveća ušteda: znanost i obrazovanje, unutarnji poslovi, zdravstvo i pravosuđe. Njih čeka i najviše posla kad je u pitanju proračun za 2013. godinu. U tim će resorima, kao i u ostalima biti postignuta određena ušteda jer neće biti isplate božićnice i regresa u sljedećoj godini, ali oni će morati odraditi, tvrde izvori Novog lista iz Vlade, učiniti i dodatne napore, rezanje plaća na dodacima koji se isplaćuju u njihovim resorima.
Dakle, sve ono što nisu uspjeli dovesti u red od početka godine, ministri bi morali odraditi u nepuna dva mjeseca, do kraja godine, ako se sa štednjom želi početi već u siječnju.
"Šuma" dodatka, tvrde izvori riječkog lista, najveća je u zdravstvu i znanosti i obrazovanju.
Uštede ili smanjenje koeficijenata
Osim što će neisplata regresa i božićnice državi donijeti uštedu od 300 milijuna kuna, nekoliko stotina milijuna kuna očekuje se i zahvaljujući drugačijem obračunu prijevoza, ali to ni izbliza nije dovoljno da bi se ukupan trošak za zaposlene u sljedećoj godini smanjio za više od milijardu i pol u odnosu na potrošeno u ovoj godini.
"Ministri čiji su resori podbacili moraju odraditi lavovski posao ili će se i nagodinu ponoviti ista priča, samo što više neće biti moguće dodatno smanjivati materijalne troškove i kapitalne investicije. Ako MUP-u, pravosuđu, zdravstvu i znanosti ne bude stvarnih promjena na dodacima, jedina alternativa probijanju proračuna i u sljedećoj godini bit će rezanje sjekirom, odnosno smanjenje osnovice ili koeficijenata", kaže izvor iz Vlade.