Sudbina Magme sve je neizvjesnija, javlja Večernji list. Da svježi kapital, unatoč najavama, još ne pristiže u carstvo Fižulićevih kako bi se našao izlaz iz velikih dugova i nelikvidnosti, potvrđuje i poziv ulagačima u komercijalne zapise da reprogramiraju svoja potraživanja u Magmi.
Tvrtka Fižulićevih, potvrđeno je na sastanku NO-a u petak, nema novac kojim bi ih isplatila te je Privredna banka, koja je agent izdanja, od ulagača u zapise zatražila reprogram, javlja Večernjak.
Taj list navodi i da postoji sumnja u interes fonda rizičnog kapitala CRG Capital koji navodno snima stanje u tvrtki i koji bi mogao ući u (su)vlasništvo, s obzirom na to da dioničari Magme nisu ni o čemu konkretno obaviješteni.
Neki od njih Večernjakovim su novinarima kazali strahuju da Magma samo kupuje vrijeme, kao što je svojedobno činio Pevec, piše Večernjak. Kako bilo, Magma je obećala da će u ponedjeljak prezentirati ulagača, a tek tada bi se ulagači u komercijalne zapise mogli odlučiti na reprogram.
Slična situacija bila je u HG Spotu s kojim ulagači u komercijalne zapise, ponajprije investicijski fondovi, još uvijek dogovaraju način otplate duga. Uz probleme u tvrtki, Goranku Fižuliću nije olakotna okolnost ni to što je nedavno Upravni sud potvrdio da ima obvezu objave ponude za preuzimanje koju je negirao, a za koju bi mu sada trebalo jamstvo od oko 650 milijuna kuna. Dok to ne učini, nema pravo glasa na Skupštini dioničara.
Fižulić se, međutim, nedavno žalio da Magma u bankama ne može dobiti ni 40-50 milijuna kuna te je najavljivao još jednu dokapitalizaciju do kraja godine. U međuvremenu je i račun tvrtke blokiran, piše Večernjak. Tvrtka, za koju se sve više nagađa da je pred bankrotom, zatvara sve više trgovina (desetak u ovoj godini i 25 lani), otpušta sve više radnika, ne plaća najmove i kasni s plaćama.
Prvu je polovicu ove godine završila s gubitkom od 63,9 milijuna kuna, a ukupan prihod pao je za četvrtinu u odnosu na isto razdoblje lani. U bankarskim se krugovima čuje da je menadžment Magme napravio veliku pogrešku što nije imao samo jednu banku za strateškog kreditora nego je "šarao" s više banaka. CRG Capital, pak, o kojem se spekulira, prvi je "private equity" fond u CEE regiji specijaliziran za restrukturiranje kompanija u teškim financijskim problemima, koji u kompanije ulazi s relativno niskim kapitalom od najviše 25 milijuna eura i pozornost isključivo usmjerava na restrukturiranje poslovanja, piše Večernji list.
Vezani članci:
arti-201009300359006 arti-201011030087006