Svi poslovi koji su se našli među deset najgorih američkih zanimanja, od njih 200, koliko ih je u ovom istraživanju ocjenjivao CareerCast.com, zahtijevaju snalaženje u stresnim situacijama, te podrazumijevaju pritisnutost rokovima i tjelesnu ugroženost, ponekad zbog narušavanja zdravlja koje dolazi samo po sebi ako radite stresan posao.
10. Policajac
Deseti najgori posao je onaj policijski. Policajci moraju rušiti vrata, iako ne znaju što ih čeka iza, što zasigurno podiže tlak, piše Career Cast. Također im prijeti i gubitak života na poslu, a dok brinu o javnoj sigurnosti, moraju se pridržavati i visokih profesionalnih standarda. Šanse za napredovanje su procijenjene na sedam posto, a prosječna plaća iznosi oko 55.010 dolara godišnje (26.267 kuna mjesečno).
9. Taksist
Niska plaća, potencijalno nepoželjno radno vrijeme, odnosno noćne smjene i izloženost opasnosti glavni su razlozi zašto je taksiranje među najstresnijim zanimanja. To je jedno od zanimanja u kojem ima najviše žrtava pljačke. Taksisti zarađuju oko 22.440 dolara (10.600 kuna mjesečno), a šanse za napredovanje iznose 20 posto.
8. Novinar
Redakcije diljem zemlje režu broj zaposlenih i traže od (preostalih) novinara da rade još više za manje novca, ali i da budu majstori u vladanju novim tehnologijama. To ih samo dodatno izlaže stresu na poslu, koji sam po sebi nosi veliku odgovornost rada pod rokovima i koji je već pod povećalom javnosti. Zarađuju oko 36 tisuća dolara godišnje (17 tisuća kuna mjesečno), a šanse za napredovanje su minus šest posto.
7. Fotoreporteri
Prizori prirodnih katastrofa i ratova dolaze do nas zahvaljujući neustrašivim fotoreporterima. Ovo su opasne situacije, a bijeg ne dolazi u obzir budući da je fotografiranje najgoreg u opasnim trenucima njihov glavni zadatak. Odabrana manjina uspijeva na tome zaraditi puno novca, ali prosječne plaće su niske. Zarađuju 29.130 dolara godišnje (13.830 kuna mjesečno), a šanse za napredovanje iznose 13 posto.
6. Viši izvršni direktor u korporaciji
Nepredvidivost tržišta izaziva korporacije i ljude koji ih vode u ovoj teškoj ekonomskoj situaciji. Direktori u korporacijama su javna lica tih kompanija i odgovaraju investitorima, članovima uprava, zaposlenicima i javnosti. Zarađuju oko 101 tisuću dolara (48 tisuća kuna mjesečno), a šanse za napredovanje su 14 posto.
5. Menadžer u odnosima s javnošću
Oni su majstori kontrole štete i prisiljeni su razmišljati i djelovati brzo dok su pod stresom. Zanimanje je izloženo očima javnosti i također je jedno od onih koje najviše privlači studente, što otežava pronalazak i zadržavanje dobrog i stabilnog posla. U prosjeku su plaćeni 57.550 dolara godišnje (oko 27 tisuća kuna mjesečno), a šanse za napredovanje su 21 posto.
4. Pilot u privatnoj zračnoj kompaniji
Strah od letenja jedna je od najčešćih fobija, unatoč svim naporima da se letenje učini sigurnijim, jer tu postoji realna opasnost od smrti. A sva sigurnost je u rukama pilota, jer jedino iskusan i smiren letač je sposoban pružiti putnicima osjećaj da su zaštićeni. Pritom piloti jako puno vremena borave daleko od obitelji. Zarada – 92 tisuće dolara godišnje (44 tisuće kuna mjesečno), a šanse za napredovanje su 11 posto.
3. Vatrogasac
Tijekom 2011. godine stradao je 81 američki vatrogasac, a u 2012. njih 77, što znači da je ovo jedno od najopasnijih zanimanja. Vatrogasci često rade u smjenama od 48 sati, što pridonosi njihovog pogibelji i može teško opteretiti njihov obiteljski život te emocionalno stanje. Šanse za napredovanje su su devet posto, a godišnje zarađuju u prosjeku 45 tisuća dolara (oko 21.500 kuna mjesečno).
2. General
General određuje taktičku strategiju u borbi koja direktno utječe na uspjeh vojne misije i sigurnost podređenih. S obzirom na kaos u svijetu i dugogodišnji vojni angažman SAD-a u Afganistanu, generali koji donose odluke su pod velikim stresom jer su u njihovim rukama životi vojnika. Njihovo napredovanje uvelike ovisi o njihovom trenutačnom rangu, a prosječna plaća im je oko 196 tisuća dolara godišnje (oko 93 tisuće kuna mjesečno).
1. Vojnik
Opasnosti kojima je vojnik izložen u vrijeme sukoba podrazumijevaju se same po sebi, navodi Career Cast. Ali čak i u vrijeme mira, njihov je zadatak sudjelovanje u brojnim iscrpljujućim akcijama, kao što je pružanje pomoći za vrijeme prirodnih katastrofa. Oni također moraju razmišljati i o prebacivanju u civilno zaposlenje, što može biti iznimno teško, iako im u pronalasku novog posla pomažu organizacije diljem SAD-a. Mogućnost napredovanja ovisi o brojnim faktorima, pa ju je nemoguće generalizirati, a godišnja plaća kreće se oko 42 tisuće dolara (20-ak tisuća kuna mjesečno).