Prije svega potrebno je sastaviti popis svih troškova, od poklona do sastojaka za kolače, te procijeniti koliko bi to moglo koštati. Popis omogućava da se nekoga ili nešto ne zaboravi, ali da se kupi ono što je potrebno.
Postavite si gornji limit za potrošnju i kao dodatni motiv za štednju uvijek se prisjetite da tek u siječnju kreću rasprodaje.
Ako u kupovinu ne krenete u posljednji trenutak izbjeći ćete mogućnost da "upadnete" u gužvu, a dobiti priliku da pronađete bolje proizvode po nižim cijenama.
Pametna kuna piše kako je u kupovinu dobro povesti osobu s kojom nećete puno potrošiti, ali i da je uvijek dobro na umu imati sniženja i akcije. Poželjno je i kupovati gotovinom, jer peglanjem kartica možete steći dojam da niste puno potrošili.
Kad je riječ o blagdanskom stolu, pokušajte troškove podijeliti u obitelji. Kad je, pak, riječ o poklonima ne zaboravite da su oni znakovi pažnje i naklonosti i da cijena nije nužno dobro mjerilo za to. Ne mora vam ni bor biti najveći u 'selu'.
Ako ste u financijskoj stisci, Pametna kuna predlaže radikalan stav - dogovorite se s bližnjima da ove godine preskočite darivanje. Umjesto toga, provedite vrijeme družeći se. U kriznim vremenima poput ovih, to je sasvim u redu.