Jurčić očekuje udar po leđima građana

'Logičan je slijed da će kamate na dugoročan dug države porasti, a to će pasti na leđa građana.

23.12.2010.
9:18
VOYO logo

Nakon što su sve vodeće rejting agencije smanjile kreditni rejting Hrvatske, za očekivati je da će buduća zaduženja države biti nepovoljnija. Samo u idućoj godini, prema projekcijama iz smjernica ekonomske i fiskalne politike Vlade, da bi se pokrpao manjak u proračunu trebat će priskrbiti 16,47 milijardi kuna, a na naplatu u prvom kvartalu 2011. dolazi 750 milijuna eura obveznica izdanih u inozemstvu.

Prema sadašnjim projekcijama, u naredne tri godine Hrvatska će trebati dodatnih 35,15 milijardi kuna za financiranje proračunskog manjka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon snižavanja kreditnog rejtinga, ministar financija više neće moći hvaliti povoljnim uvjetima pod kojima se država zadužuje.

"Logičan je slijed da će kamate na dugoročan dug države porasti, a to će pasti na leđa građana. Sve da se ne zadužimo ni za jednu novu kunu, dug će narasti", kaže za Novi listLjubo Jurčić, oslikavajući kako se Hrvatska trenutno nalazi "između čekića i nakovnja".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska sada dolazi, kako kaže Jurčić, pred zid i valja donijeti odluku o promjeni načina rada, odnosno odluku o tome hoće li se graditi gospodarski temelj "kako spada i na realnim osnovama".

Uz bok Bugarskoj i Mađarskoj

Ne treba raditi veliku dramu zbog ocjene kreditnog rejtinga, jer se S&P izjednačio s ocjenom što ju je odavno dala bonitetna kuća Fitch Ratings.Hrvoje Stojić, direktor Odjela ekonomskih istraživanja Hypo Banke, smatra da ne treba raditi veliku dramu zbog ocjene kreditnog rejtinga, jer se S&P izjednačio s ocjenom što ju je odavno dala bonitetna kuća Fitch Ratings. Ipak, ističe da treba paziti jer pad u junk kategoriju, kako objašnjava Stojić, značio bi rast kamatnih stopa na zaduženja države.

Snižavanjem kreditnog rejtinga agencija S&P Hrvatsku je smjestila na najnižu stepenicu investicijskog rejtinga, gdje se od zemalja članica EU-a nalazi još jedino Mađarska, a isti status ima još jedna zemlja kandidat – Island. Hrvatskoj je isti, najniži investicijski rejting već ranije dodijelila i agencija Fitch Ratings, koja je tu ocjenu od zemlja članica dala još jedino Bugarskoj.

Vezani članci:

arti-201012210624006 arti-201012210520006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo