Pravo rješenje dužničke krize samo je gospodarski oporavak i otvaranje novih radnih mjesta, rekao je predsjednik Ivo Josipović na zajedničkoj sjednici Vijeća za socijalnu pravdu i Savjeta za gospodarstvo predsjednika Republike pod nazivom "Siromaštvo i dužnička kriza građana" koja traje na Pantovčaku. "Čekajući gospodarski oporavak ne možemo nijemo gledati kako sve veći broj građana i njihovih obitelji tone u neizlječivo siromaštvo, gledati kako gube svoju imovinu i kako oni i njihove obitelji ne mogu ostvariti ni najosnovnije potrebe. Ne ulazeći u postojeće mehanizme socijalne zaštite i podržavajući ove reforme koje provodi Vlada, da bi mjere bile efikasnije i usmjerene onima koji zaista trebaju socijalnu pomoć, danas ovdje želim ponuditi specifične mehanizme usmjerene na olakšavanje dužničke krize građana i početak politike njihova razduživanja", započeo je Josipović te okupljenima prezentirao svojih 20 preporuka za olakšanje dužničke krize i jačanje društvene pravednosti i solidarnosti. Prva i najvažnija preporuka Vladi i Saboru je da u što kraćem roku uvedu institut osobnog bankrota odnosno stečaja.
"Po uzoru na mnoge države i RH bi hitno trebala ovaj institut i time bi se izbjeglo da se građanima nemilosrdno plijeni cijela imovina i da se stvaraju socijalni slučajevi te im se omogućava novi ekonomski početak", tvrdi Josipović.
Traže izmjene Ovršnog zakona
Predsjednik preporučuje da se treba motivirati privatne tvrtke, kao telekomunikacijske tvrtke, banke, ali i građane da ne pokreću parnice i ovrhe kod takozvanih periodičnih obveza u slučajevima kada su troškovi, parični i ovršni, razmjerni dugu tako da se propiše da vjerovnik, tužitelj ili ovrhovoditelj nema pravo na trošak ako je predmet spora ili ovrhe manji od 5.000 kuna. Predsjednik predlaže i jačanje sudske kontrole ovrhe. Također se predlažu i izmjene Ovršnog zakona tako da se, bez obzira na postignutu cijenu, smatra da je dužnik ispunio dug u visini dvije trećine vrijednosti nekretnine. Predlaže se da se predvide slučajevi u kojima ovrhovoditelj može postati vlasnik stana ili se taj stan može prodati u ovrsi, ali se dužnik ne može deložirati već za određeno vrijeme dobiva status posebne vrste najmoprimca.
HNB treba kontrolirai kamatne stope
Predsjednik predlaže i preuređenje instituta fiducije tako da se nerazmjerne fiducije treba smatrati ništavnima jer imaju element lihvarstva. Kaže se da i HNB treba preuzeti nadzor nad formiranjem kamatne stope i nadzirati opravdanost promjene kamatne stope. Isto tako, HNB kao regulator bi trebao motivacijskim mjerama, a Vlada poreznim i drugim mjerama pomoći da banke svim građanima s teško otplativim kreditima ponude otpis dijela duga socijalno ugroženijim dužnicima, reprogram kredita, moratorij na otplatu kredita te transformiranje kredita u švicarskim francima u neki drugi oblik kredita bez naknade uz jasan povoljniji status dužnika. Predlažu se i izmjene Zakona o obveznim odnosima tako da zateznu kamatu treba drukčije definirati, odnosno da kamata prestaje teći kada dosegne visinu glavnice.