Jedan od najuspješnijih Hrvata otkrio što zamjera Vladi i kakvo rješenje nudi

Emil Tedeschi, predsjednik uprave Atlantic Grupe, smatra da bi hrvatske vlasti morale posvetiti poduzetništvu veću brigu.

2.2.2015.
7:24
VOYO logo

Iako to sa sobom nosi stanoviti rizik, osobno iskustvo Tedeschija – koji je u protekle 24 godine svoju malu tvrtku od šest zaposlenih pretvorio u međunarodni poslovni sustav koji djeluje u 11 europskih zemalja, s oko 5.000 zaposlenih i godišnjim prodajnim prihodom od oko 5,5 milijarda kuna – pokazuje da bez prepoznavanja perspektivnih djelatnosti, bez hrabrosti i preuzimanja rizika uspjeh nije moguć.

O tome je li danas teže poslovati u Hrvatskoj nego u drugim državama Tedeschi je otkrio u intervjuu za Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Postoje izazovi na svakom tržištu, Hrvatska u tome nije iznimka. Ono što je ovdje loše i što treba promijeniti svakako je veliki broj parafiskalnih nameta, osobito na lokalnim razinama. Tu ima puno prostora da se poduzetnicima olakša poslovanje. Potom, poduzetnicima zbog stabilnosti poslovanja trebaju predvidljiva pravila igre.

Neprihvatljivo je da vi u tijeku utakmice mislite da ste igrali košarku, a netko vam na kraju kaže da je to bio hokej. Pravila za poslovnu utakmicu moraju biti poznata. Vlada nastoji popraviti određene stvari pa je jasno da se neka pravila moraju mijenjati. To razumijem. No, promjene moraju biti dobro promišljene i svrsishodne, i one ne mogu biti stalne. Predvidljivost je u biznisu i investicijama vrlo važna'', rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi su na koljenima

Vladi, kaže, najviše zamjera što nema dovoljno razumijevanja za potrebe poduzetnika.

''Pozitivna je svakako promjena odnosa prema kriminalnom ponašanju u smislu nulte tolerancije, što je utjecalo na smanjivanje prostora za kriminal. Naime, proteklih godina je upravo država kao najveći poduzetnik generirala standarde nezakonitog ponašanja u koje je bio inkorporiran i dio privatnog sektora. Dobar dio tog poduzetničkog miljea je danas na koljenima, jer su mahom beneficije poznanstava koristili za preferencijalnu poziciju i enormne zarade, a nisu svoje kompanije osposobili za tržišnu utakmicu, kad im tržišno poslovanje i nije specijalnost. Naravno, treba takve primjere razlikovati od onih kompanija koje su ušle u krizu zbog objektivnih okolnosti na koje nisu mogle utjecati, uzmimo za primjer situaciju u Ukrajini ili veliku devalvaciju rublja''.

''Ipak, izvršna vlast mora biti puno hrabrija u odnosu prema biznisu i aktivnija u privlačenju investicija. Vlada mora raditi na fondovima rizičnog kapitala, na početničkim tvrtkama. Ne može od poduzetnika tražiti maksimalne garancije da će neki posao uspjeti. Tu se mogu dogoditi i pogreške, puno novih tvrtki će i propasti. Ali to je u biznisu normalna pojava, poslovni poraz ne smatra se osobnim porazom, ide se dalje. Moramo prepoznati one koji imaju proizvod i tehnologiju, različite od drugih, te ih pokušati privući da ovdje rade i plaćaju poreze. Građanima, obrtima i malim poduzetnicima treba olakšati poslovanje, minimizirati administraciju i porezne propise. Niz aktivnosti treba zahvatiti plaćanjem poreznog paušala, a ne gospodarstvo gušiti nepotrebnom, složenom i skupom administracijom'', rekao je Tedeschi za Novi list.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Emil-Tedeschi-Trebamo-odlucne-i-hrabre-poteze-a-ne-jeftin-populizam

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
hell propustene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo