'Imao sam stotinu radnika, sad ih je ostalo još 15'

'Posao je išao dobro. Imao sam stotinu radnika, a u ovom trenutku ostalo ih je još 15, s malim izgledima da se izvučemo i izbjegnemo stečaj.

13.9.2011.
10:04
VOYO logo

Naime, šibenski poduzetnik Boris Gligić, vlasnik tvrtke Elektrolux, kaže da su ga 'sahranili' dužnici od kojih potražuje gotovo tri milijuna eura. Iako su mu obveze prema bankama i državi osjetno manje, dug ne može platiti jer novce ne dobiva, pa bi uz kamate taj dug uskoro mogao narasti na razinu spomenuta tri milijuna eura.

"Država mi ništa ne duguje. Moram reći da imam vrlo korektne odnose s njom i mislim da se nerijetko nepotrebno poduzetnici 'izvlače' tvrdeći kako im je država generirala dug. Grijeh je države što nas poduzetnike nije zaštitila i onemogućila da nam drugi gurnu ruku u džep i nekažnjeno uzmu zarađeni novac, čime čine štetu ne samo pojedincu, nego cijelom društvu", kaže Gligić za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izlazak iz krize je priča za malu djecu

Slično iskustvo dijeli i poduzetnik Živko Mikulandra. "To da izlazimo iz krize i da se na kraju tunela nazire svjetlo, priča je za malu djecu. Godinama ne uspijevam naplatiti deset milijuna zarađenog novca. Ova država dopustila je mojim dužnicima da mirno ugase poduzeća koja mi duguju, otvore nova i tako prividno zametnu trag, a da pri tome uopće ne odgovaraju", kaže taj sugovornik, koji u ovom trenutku poreznoj upravi duguje 200 tisuća kuna, te godišnji anuitet prema banci od 120 tisuća eura.

"Ja sam u škarama. Bez naplate svojih potraživanja ne mogu izmiriti svoje dugove. Ako banke i država budu inzistirale da naplate svoje, mogu staviti ključ u bravu u svoje obje tvrtke: i u Džambo staklo i u Izo staklo. Dogodi li se to, 20 radnika mora na ulicu", kaže Mikulandra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak 85.000 tvrtki bi moralo u stečaj

Ova dva poduzetnika dijele probleme još 85 tisuća kolega u državi, čije su tvrtke u višemjesečnoj, a nerijetko i višegodišnjoj blokadi. Iako nitko nema pouzdanih podataka o veličini unutarnjeg duga, posljednje brojke govore da je unutarnja nelikvidnost u Hrvatskoj prešišala 47 milijardi kuna.

I dok su svi u ovoj zemlji svjesni težine ekonomskih prilika u zemlji, Vlada Jadranke Kosor u predizborno vrijeme ni ne razmišlja o poduzimanju oštrih rezova. U suprotnom bi gospodarske teme bile teme broj jedan ove Vlade, a po kratkom bi postupku najmanje 85 tisuća tvrtki moralo završiti u stečaju.

Vezani članci:

arti-201109010912006 arti-201101180803006 arti-201105290369006 arti-201101130194006 arti-201104051003006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo