U novom godišnjem izvješću Svjetske banke o regulativi poslovanja 'Doing Business' Hrvatska je pala za sedam mjesta u odnosu na prošlu godinu i sada zauzima 58. mjesto među 190 zemalja. Hrvatskoj je u danas objavljenom izvješću Svjetske banke dodijeljeno 71,40 od maksimalnih 100 DTF bodova.
Na čelu ljestvice zemalja po povoljnosti poslovne regulative je Novi Zeland s 86,59 DTF bodova. Na drugom mjestu je Singapur, a na trećem Danska. Hong Kong se s petog popeo na četvrto mjesto, a Južna Koreja je s četvrtog pala na peto. Gruzija je napredovala za tri mjesta i šesta je u ovogodišnjem izvješću. Norveška je sedma, SAD osmi s padom za dva mjesta, a za dva mjesta je pala i Velika Britanija koja je deveta na ljestvici. Na desetom mjestu je Makedonija koja je s tog mjesta istisnula Švedsku.
Među najlošijima po izdavanju građevinskih dozvola
Najlošiji plasman Hrvatska je ponovo zabilježila u kategoriji izdavanja građevinskih dozvola, pa je s lanjskog 126. mjesta skliznula na 159. mjesto. No, najveći pad Hrvatska je zabilježila u kategoriji pokretanja poslovanja po čemu je sada na 123. mjestu dok je lani bila na 87. mjestu. Poboljšanje smo zabilježili u kategoriji uknjižbe imovine (s 59. na 51. mjesto), dostupnosti električne energije (sa 75. na 61. mjesto) i u plaćanju poreza (s 95. a 89. mjesto).
Nazadovali smo, pak, u kategorijama dostupnosti kredita (sa 77. na 85. mjesto), zaštiti prava manjinskih dioničara (s 29. na 38. mjesto) te blago u kategoriji izvršenja ugovora (s 23. na 25. mjesto).
Među najboljima u prekograničnoj trgovini
S maksimalnih 100 bodova Hrvatska je među najuspješnijim zemljama u kategoriji prekogranične trgovine.
Od zemalja iz okruženja bolje od Hrvatske plasirane su Srbija na 48. mjestu, Crna Gora na 50. mjestu te Mađarska na 53. mjestu. Bosna i Hercegovina je u ovogodišnem izvješću zauzela 89. mjesto.
Vlade zemalja diljem svijeta u posljednjih godinu dana provele su čak 314 izmjena u regulativi poslovanja, najviše otkad Svjetska banka prati to područje.
"Privatni sektor ključan je za stvaranje održivog ekonomskog rasta i dokončanje siromaštva širom svijeta", kazao je tim povodom predsjednik Svjetske banke Jim Yong Kim.