Državni zavod za statistiku objavio je, naime, u četvrtak da je u rujnu industrijska proizvodnja, prema kalendarski prilagođenim podacima, ojačala za 3,3 posto u odnosu na kolovoz i 3,1 posto u odnosu na rujan prošle godine.
Tako je prekinut trend pada proizvodnje, koji je trajao od veljače. Rujanski rast ujedno je i veći nego što se očekivalo.
Pet makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, procjenjivalo je, u prosjeku, da je u rujnu industrijska proizvodnja pala za 0,4 posto u odnosu na isti lanjski mjesec.
Njihove procjene kretale su se u rasponu od rasta za 1,7 posto do pada proizvodnje za 1,9 posto.
"Najvećim dijelom do porasta industrijske proizvodnje došlo je pod utjecajem inozemne potražnje, a dijelom i popunjavanja zaliha. Stoga smatram da se tek treba iskristalizirati trend oporavka", kaže Hrvoje Stojić, voditelj odjela Ekonomskih istraživanja Hypo Alpe Adria banke.
Prema podacima DZS-a, proizvodnja energije porasla je u rujnu 5,4 posto na godišnjoj razini, kapitalnih proizvoda 5,2, a netrajnih proizvoda za široku potrošnju 10 posto.
Proizvodnja intermedijarnih proizvoda pala je, pak, za 3,8 posto, a trajnih proizvoda za široku potrošnju za 10,4 posto.
Stojić, međutim, ističe da industrijska proizvodnja u Hrvatskoj svojim rastom uvelike zaostaje za zemljama u istočnoj Europi.
"Iako je naizgled riječ o snažnom rastu industrijske proizvodnje, u usporedbi sa zemljama istočne Europe, gdje su stope rasta proizvodnje i dvoznamenkaste, ona se čini minijaturnom. Općenito možemo reći da su u domaćem gospodarstvu loši trendovi sve manje loši", kaže Stojić.
Ukupno je u prvih osam mjeseci ove godine industrijska proizvodnja, prema kalendarski prilagođenim podacima, pala za 1,5 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.
Ipak, rast izvoza i prometa u trgovini na malo posljednjih mjeseci, te preokret trenda u industrijskoj proizvodnji ukazuju da bi u trećem kvartalu domaći bruto proizvod mogao porasti, nakon neprestanog pada šest tromjesečja zaredom.
"Moguće je da će BDP u trećem tromjesečju ove godine porasti između 0,8 i 1 posto na godišnjoj razini. Ako se tehničkim izlaskom iz recesije smatra rast BDP-a u jednom tromjesečju, tada možemo reći da će Hrvatska u trećem tromjesečju izaći iz recesije. No, moguće je da u četvrtom tromjesečju ponovno zabilježimo pad gospodarstva", zaključuje Hrvoje Stojić, voditelj odjela Ekonomskih istraživanja Hypo Alpe Adria banke.
Prethodni članci:
arti-201008240164006 arti-201005240055006 arti-201010020044006