Hoćemo li i kada moći mijenjati opskrbljivača plina?

Iako je na papiru tržište plina u Hrvatskoj u jednakoj mjeri liberalizirano kao i tržište električne energije, alternativnih dobavljača i opskrbljivača plinom jednostavno nema.

24.7.2013.
11:19
VOYO logo

Naime, jedan od problema hrvatskog tržišta plina jest taj da je puna dva desetljeća cijena plina za kućanstva bila niža od cijene velikih potrošača i industrije. Po analizi eksperata iz Hrvatske narodne banke objavljenoj prošle godine, još u listopadu prošle godine nabavna cijena plina za opskrbu poduzetnika iz svih djelatnosti u listopadu je bila za čak 47% viša od nabavne cijene plina za opskrbu kućanstava, objašnjava Poslovni dnevnik.

S obzirom da od cijene plina dio novca odlazi INA-i (kao dobavljaču), dio Plinacrou (za transport i skladištenje), a dio državi preko PDV-a, u takvoj situaciji najdeblji kraj izvukli su distributeri - jer odredbe kažu da je koncesionar dužan opskrbljivati sve kategorije kupaca, a nitko nije spreman ulaziti u rizik toga da ima obvezu prodaje plina ispod njegove tržišne cijene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svakom slučaju, dosadašnja iskustva pokazuju da znatan broj lokalnih distributera plina u Hrvatskoj ne može stabilno poslovanje ostvariti niti sada kad osim naknade za distribuciju primaju i naknadu za opskrbu. Dolaskom alternativnih distributera tu naknadu će izgubiti, što će im biti novi udar.

U članku o liberalizaciji tržišta plina i teškim uvjetima u kojima već godinama posluju distributeri plina naveli ste da je ''HERA na kraju EVN-u odobrila tarifu iz koje proizlazi da će od svakog prostornog metra prodanog plina ta tvrtka – uz sva ulaganja i rizik koji preuzima – zaraditi manje nego što država uprihoduje putem PDV-a''.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, važeću tarifu EVN-u nije odobrila HERA nego Vlada Republike Hrvatske. HERA će tarifne stavke za distribuciju plina po prvi puta određivati nakon stupanja na snagu nove Metodologije utvrđivanja iznosa tarifnih stavki za distribuciju plina. Metodologija koja će stupiti na snagu sredinom kolovoza, temeljena je na poticajnoj regulaciji, a ima ugrađen i mehanizam (regulatorni račun) kojim se potiču i olakšavaju investicije u neplinoficirana područja.

Regulatorni račun je novo, inovativno rješenje kojim se investitorima omogućava plinofikacija neplinoficiranih područja s većim stupnjem sigurnosti za investitora i uz prihvatljivo opterećenje za kupca. Naime, primjenom modela regulatornog računa se operatoru koji planira značajna ulaganja u gradnju novog ili u značajniji razvoj postojećeg distribucijskog sustava, pod određenim uvjetima u dužem vremenskom razdoblju omogućuje ostvarenje investicija i odgovarajući povrat na razumno uložena sredstva.

Iz svega navedenoga jasno je da HERA nije odobrila sadašnju tarifu EVN-u. Dapače, HERA primjenjuje sve raspoložive regulatorne mehanizme kako bi potaknula i olakšala investicije u neplinoficirana područja Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo