Građevinci traže Vladinu pomoć

Prodaja materijala pala je do 40 posto, a u ovoj godini očekuje se još gori scenarij.

19.1.2010.
12:00
VOYO logo

Proizvođači građevinskog materijala krajem siječnja će se preko Hrvatske udruge poslodavaca obratiti Vladi za pomoć u razrješavanju nelikvidnosti, manjka investicija i problematične primjene Zakona o rudarstvu, piše Poslovni dnevnik.

Predrag Mikulčić, predsjednik Udruge proizvođača građevinskog materijala pri HUP-u i direktor IGM Šljunčare Trstenik, posebno upozorava na koncesijske novčane naknade koje su Vladinom Uredbom od ove godine tri puta veće, te na uvođenje novih naknada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je minimalna novčana naknada za otkopane količine mineralne sirovine porasla sa 2,6 na 7,5%. Novouvedene koncesijske naknade uzrokovat će u IGM Šljunčari Trstenik porast troškova između 7 i 10%.

Prodaja građevinskog materijala i inače je u toj tvrtki već u padu 12% i ima tendenciju pogoršanja, a prognoze za ovu godinu kažu da će daljnji pad biti između 20 i 25 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mikulčić dodaje da rast troškova ovisi i o veličini eksploatacijskih polja jer je uvedena nova naknada na "zauzetu površinu odobrenoga eksploatacijskog polja".

U još nepovoljnijoj poziciji su "stare" tvrtke koje su iz prošlog sustava naslijedile velika eksploatacijska polja.

Pulska tvrtka Cesta, koja ima koncesiju za tehnički kamen, imat će, prema riječima Darka Pranjića, rast troškova od nekoliko milijuna kuna zbog novih naknada.

"Uspoređujući prethodne dvije godine, proizvodnja kamenih agregata u 2009. iznosi 60% proizvodnje iz 2008. pa zaključite sami", kaže Pranjić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O najavljenim mjerama Vladine pomoći kratko poručuje da nije optimist. "Opet će novci curiti tamo gdje ne treba", kaže Pranjić.

Vlada je dovela rudarske tvrtke u težak financijski položaj i nejednak pravni položaj s ostalima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pranjić ne isključuje ustavne tužbe koje će uputiti Cesta jer "rudarske tvrtke na temelju novog Zakona o rudarstvu i nove Uredbe proizašle iz njega moraju između ostalog plaćati naknadu za zauzetu površinu eksploatacijskog polja mineralnih sirovina iako su istodobno vlasnici nekretnina na tom istom prostoru za što su platili cijenu po tržišnim uvjetima", piše Poslovni dnevnik.

Prethodni članak:

arti-201001180408006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo