Makroekonomist Centra za međunarodni razvoj Ante Babić smatra da će cijelu 2012. godinu obilježiti pritisci na rast eura, iako vjeruje da će središnja banka braniti psihološku granicu od osam kuna za euro.
"Psihološka je granica bila i 7,5 kuna, no osam je puno veća brojka i loše bi bilo da je probije. HNB će ga, što rezervacijama, što vraćanjem ograničenja pričuve, zaustaviti prije osam", procijenio je Babić za Večernji list. "Normalno je da euro raste, no ne previše i ne prebrzo, jer bi nastala panika i špekulacije", dodao je Babić.
Drugi ne vjeruju da će euro ići do 8 kuna
Drugi analitičari, poput Zdeslava Šantića iz Splitske banke, procjenjuju da će euro ići do niže granice od 7,50 do 7,53 kune. U PBZ-u npr. očekuju kretanje tečaja između 7,50 i 7,60 kuna, u Raiffeisenu također na 7,50 kuna.
Direktor Ekonomskih analiza Hypo banke Hrvoje Stojić se pak ograđuje od brojčanih prognoza za početak godine, te smatra da je 7,52 kune za euro dobra razina otpora deprecijacijskim pritiscima.
"S obzirom na to da u prva dva mjeseca 2012. dospijeva još 1,7 milijardi kuna trezorskih zapisa s valutnom klauzulom, mogući su deprecijacijski pritisci po toj osnovi ako ne dođe bar do njihova refinanciranja. Ono što može više utjecati na tečaj realni su novčani tokovi zbog pogoršanja trenda u bilanci plaćanja, odnosno u priljevu kapitala. Pokrivenost uvoza izvozom pala je već u listopadu, a u nadolazećem razdoblju moguć je daljnji pad izvoza. Pritom je teško predvidjeti averziju prema riziku kao djelomično uvezenu komponentu", pojasnio je Stojić.
Ipak, HNB i dalje ima solidan manevarski prostor da brani kunu, a na raspolaganju im je mnoštvo instrumenata koji se mogu primijeniti prije korištenja deviznih rezervi. "Da HNB još jednom podigne stopu obvezne pričuve, pozicioniranje prema jačanju eura bilo bi značajno obuzdano", komentirao je Stojić moguće poteze HNB-a.