Panika koja sustavno raste na financijskim tržištima predstavlja sve veći pritisak na eurozonu. Na summitu vodećih industrijskih zemalja u kanadskom mjestu Iqaluitu Europljani su svojim partnerima zajamčili da su problemi pod kontrolom oko budžeta zemalja članica kao što je Grčka.
Pomoć izvana, primjerice od MMF-a, nije potrebna. Međutim ekonomisti, bankari i analitičari od Europljana traže da predstave koncept za spašavanje u slučaju da pojedine države više nisu platno sposobne.
Stručnjaci strahuju da bi kriza državnih financija mogla u eurozoni "eksplodirati" i time povući i svjetsko gospodarstvo u novu spiralu krize.
Predsjednik Europske središnje banke Jean-Claude Trichet je rekao kako je uvjeren da će grčka vlada učiniti sve što je potrebno i da će do 2012. godine svoj proračunski deficit od trenutno gotovo 13 posto smanjiti na dopuštena tri posto.
Financijska tržišta, pak, sumnjaju u to da će Grčka moći odgovoriti na pritisak EU-a i provesti svoje planove štednje protiv sve većeg prosvjeda svojih građana koji su najviše pogođeni.
Sumnje se prenose i na neke druge članice koje također imaju vrlo visok deficit, a to su Španjolska i Portugal.
"EU mora spasiti Grčku, jer u suprotnome dogodit će se domino-efekt", izjavio je šef njemačkog Instituta za gospodarska istraživanja (Ifo) Hans-Werner-Sinn.
Prethodni članci:
arti-201001110188006 arti-201001180049006