Na taj način država bi mogla doći u posjed 1,6 posto dionica na skrbničkim računima, koje sada upravo pozorno promatra Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA). Podsjetimo, HANFA je Državnom odvjetništvu podnijela prijavu zbog sumnje da su dionice stečene manipulacijom cijenom, a navodno su za to optužili MOL, koji je u ponedjeljak sve optužbe oštro demantirao.
"MOL uvijek u potpunosti poštuje sve propise o tržištu kapitala i najbolju međunarodnu praksu, uključujući propise o trgovini dionicama i o objavi tih transakcija. Aktualni pokušaji da se našteti MOL-ovu ugledu protuzakoniti su i potpuno neprihvatljivi", poručili su iz MOL-a.
Nema straha za male ulagače
Odvjetnik Anto Nobilo objasnio je za Vjesnik kako će država zaplijeniti sporne vrijednosnice "ako se sudski dokažu sumnje o pranju novca u transakcijama INA-inim dionicama i presuda postane pravomoćna". Na pitanje hoće li u tom slučaju biti ikakvih posljedica za male ulagače koji su prodali INA-ine dionice, Nobilo je objasnio da građani nemaju razloga za zabrinutost.
"Ulagači su u tom poslu bili prodavatelji u dobroj vjeri i nisu mogli znati da se dionice kupuju prljavim novcem", kazao je Nobilo.
Presedan na burzi
Ipak, u HANFA-i na pitanje je li izgledno poništavanje transakcija INA-inim dionicama, nisu bili osobito rječiti.
"Kad i ako, u skladu sa svojim zakonskim ovlastima, HANFA utvrdi bilo kakvu nezakonitost ili nepravilnost, koristit će instrument odgovarajuće nadzorne mjere u skladu s odredbama Zakona o tržištu kapitala", odgovorili su iz HANFA-e.
U svakom slučaju, ovakvo kazneno djelo na burzi pravi je presedan, budući da u dostupnim godišnjim izvješćima HANFA-e takvo kazneno djelo još nije navedeno, piše Vjesnik.
Vezani članci:
arti-201101140286006 arti-201103260115006 arti-201103280833006 arti-201101190291006