Jaz između zarada menadžera i radnika povećao se za čak 1.000 odsto od 1950. godine, pokazuje istraživanje agencije Bloomberg.
Prosečna zarada menadžera 500 najboljih kompanija sa liste magazina Fortune danas iznosi 204 prosečne radničke plate. Taj odnos je 2000. godine bio 120:1, 1980. godine bio je 42:1, a 1950. godine tek 20:1, prenosi B92.
- Kada su direktori umesto "koliko je dovoljno" počeli da se pitaju "koliko mogu da uzmem", investitorski kapital i ljudi na izvršnim funkcijama počeli su poput hijena da se bore za svaki zalogaj - kaže za Bloomberg Rodžer Martin, dekan Rotman škole menadžmenta na Univerzitetu u Torontu.
Ovi rezultati objavljeni su samo dan nakon što je berzanski indeks S&P 500 dostigao novi rekord, pokazujući da su radnici verovatno jedini koji nemaju nikakvu korist od istorijske profitabilnosti kompanija za koje rade.
I drugi izveštaji su došli do sličnih zaključaka. Analiza Američke federacije rada i Kongresa industrijskih organizacija (AFL-CIO), krovne organizacije mnogih američkih sindikata, početkom meseca je saopštila da prosečne zarade direktora iznose 354 prosečne radničke plate.
Dod-Frenkov zakon o reformi Vol strita i zaštitit potrošača, usvojen 2010. godine, trebalo je da omogući veći uvid javnosti u odnos plata menadžera i radnika.
Zakon sadrži meru koja od javnih preduzeća zahteva da obelodane odnos zarada menadžera i radnika, ali gotovo tri godie nakon usvajanja zakona, američka Komisija za hartije od vrednosti nije počela da primenjuje ovu odredbu, delimično zahvaljujući velikom protivljenju poslovnog sektora, navodi TV stanica ABC News.
Senator Robert Menendez, koji je autor ove odredbe, izjavio je za ABC da bi "određene kompanije mogle biti osramoćene kada bi se otkrilo da njihovi menadžeri imaju 400 puta veće plate od običnih radnika".
Naročito sramotna situacija je kada menadžeri ne pokazuju rezultate. Tako je bivši rukovodilac kompanije J.C. Penny Ron Džonson dobio otpremninu koja iznosi čak 1.795 prosečnih radničkih plata, nakon što je smenjen sa funkcije pošto nije uspeo da ovu posrnulu kompaniju vrati na put oporavka.