Cijene stanova niže i do 25 posto

4.3.2010.
11:33
VOYO logo

I dok se prošle jeseni govorilo o padu cijena nekretnina od 15 do 20 posto, sada, na kraju zime, ta se brojka popela i do 25 posto.

Tako za Novi list svjedoči nekoliko agencija za nekretnine, iako u ovim procjenama treba znati jednu bitnu stvar – ovdje se uglavnom uspoređuju prijašnje tražene cijene iz oglasa s aktualnim realiziranim (a ne oglašenim) iznosima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Dogma nekretninama u tom smislu upozoravaju kako su, prema njihovim statističkim podacima, prodajne (a ne tražene) cijene iz siječnja 2009. godine za tek 10 posto bile veće od cijena realiziranih na početku ove godine.

Ipak, uspoređujući ponude iz oglasa sada i od prije godinu dana, pa čak i od prije pola godine, može se primijetiti da je sve više nekretnina 'na sniženju', znatno više nego je to bilo u 2009. godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Realno, ne radi se uopće o pravom 'kriznom popustu', nego tek o postupnom vraćanju cjenovnih pragova na normalne razine, jer je općepoznato da je u Hrvatskoj ukupna vrijednost nekretnina godinama bila prenapuhana.

"Ono što se prošle godine prodavalo za 100.000 eura, sada prolazi uredno za 85.000 ili 80.000 eura. Recimo, stan na Belvederu od kojih 55 četvornih metara nekad je stajao i do 95.000 eura, a danas se ne prodaje praktično iznad 75.000 eura, dok novogradnje na području grada Rijeke, kao što su dijelovi Hosti ili Srdoča, uspijevaju realizirati prodaju s maksimalnim iznosima od 1.600 eura po kvadratu. Pad cijena je osjetan, iako realiziranih kupovina sve skupa još uvijek nema u nekom značajnijem broju i u globalu tržište ipak više stagnira nego što se pokreće", iskustvo je Franka Serga iz VSP nekretnina.

Dodao je kako je jedan dio kupaca ipak odlučio upravo u ovom trenutku pokušati riješiti svoje stambeno pitanje, iako najveći broj građana i dalje vrlo oprezno provjerava i važe ovu odluku.

Direktor Dogma nekretnina Branko Papeš ne smatra da će se cijene dalje bitno smanjivati, nego da je u tijeku njihova stabilizacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Upravo je riječko tržište trenutno gotovo jedino u Hrvatskoj na kojem se odvija promet nekretninama, dok ostatak zemlje bilježi znatno slabiji promet", dodaje Papeš, piše Novi list.

Prethodni članci:

arti-201002260520006 arti-201002170204006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo