Europska komisija je u procesu dovršavanja nacrta zakona koji bi trebali olakšati prijenos gotovine štediša iz problematičnih banaka u one zdrave ili gašenje gašenje problematične banke bez povlačenja novca poreznih obveznika.
Nacrt, u koji je Financial Times imao uvid, također bi otežao vladama da opterećenim bankama predaju gotovinu iz "predostrožnosti", blokirajući tako rupu u zakonu koju je Italija koristila 2017. kako bi ubrizgala milijarde eura poreznih obveznika u Banca Monte dei Paschi di Siena.
Pojedinosti, koje Komisija još dovršava i još bi se mogle promijeniti, predstavljaju pokušaj uklanjanja ovlasti državama članicama, koje su riješile poteškoće kod manjih banaka u nacionalnom vlasništvu, unatoč postojanju zajedničkog EU okvira za sanaciju banaka.
Također bi se tražilo od Europske središnje banke, koja nadzire najveće banke u eurozoni, ili nacionalnih financijskih regulatora, koji nadziru manje banke, da daju rano upozorenje kada je banka u opasnosti da "propadne ili će vjerojatno propasti".
Izmjene nacrta trebale bi tako osigurati "koherentnu primjenu pravila u svim državama članicama, pružajući bolje jednake uvjete, istovremeno štiteći financijsku stabilnost i štediše, sprječavajući zarazu i smanjujući pribjegavanje novcu poreznih obveznika".
Kolaps američkih banaka kao dodatni poticaj
Paneuropsko tijelo ima ovlasti nametnuti gubitke dioničarima i manjim vlasnicima obveznica propalih banaka, no samo je dvaput s njima imao posla: prošle godine, kada je nadzirao stečaj austrijske podružnice Sberbanka nakon što je njegova matična banka pogođena sankcijama EU-a i 2017., kada je prenio španjolsku Banco Popular na većeg rivala, Banco Santander, za jedan euro.
Umjesto korištenja EU-ovog okvira za sanaciju, do sada se s mnogim propalim bankama "postupalo pod nacionalnom vlašću, što je nerijetko uključivalo korištenje novca poreznih obveznika", navodi se u nacrtu te dodaje da "takav okvir nije u potpunosti ispunio ključne sveobuhvatne ciljeve".
Poboljšanja bi olakšala sanaciju manjih banaka te povećala povjerenje štediša u sigurnost njihovog novca, navodi se dalje. Reforme bi također ojačale financijska sredstva dostupna za omogućavanje rješenja, uključujući korištenje nacionalnih sustava jamstva depozita.
Pravila će morati usuglasiti Vijeće ministara i Europski parlament, a mogla bi naići na otpor kod država članica. U pitanju je širi napor EU-a da dovrši bankarsku uniju - projekt koji je zastao prošle godine, jer su se ministri sukobili oko dnevnog reda. Europska komisija na nacrtu je počela raditi puno prije nedavnih događanja u bankarskom sektoru u SAD-u i Švicarskoj, ali su te nedavne propasti Silicon valey Bank i Signature Bank u Americi te Credit Suisse u Švicarskoj poslužile kao osnova za daljnje preispitivanje nacrta, za koji se očekuje da će biti finaliziran i pokrenut kasnije ovog mjeseca.
Paschal Donohoe, predsjednik Euroskupine, u ožujku je za Fiancial Times kazao da kolaps SVB-a u SAD-u "naglašava važnost da Europa nastavi napredovati u bankarskoj uniji". Komisija to nije komentirala.