Litra vode, one obične, 30 kuna?! Još to nije najviša cijena, ima ih koji drže i višu, ali u prosjeku je cijena ipak između 16 i 20 kuna za litru negazirane vode u restoranima i konobama.
Znači li to da su, unatoč prepolovljenom PDV-u, ugostitelji ipak potiho i ove godine uoči sezone povisili cijene u jelovnicima i na kartama pića?
"Mislim da značajnijeg poskupljenja nema. Zbog nižeg PDV-a nismo mogli spustiti cijene jer su nam se u međuvremenu svi ostali troškovi povećali za najmanje 20 posto, od struje, vode, plina pa do svih nameta koje imamo, ali i namirnica", kazao je to za Slobodnu DalmacijuStjepan Perić, predsjednik Ceha ugostitelja Dubrovnika pri HOK-u.
'S nižim PDV-om dobili smo malo daha'
"Kad gost zatraži vodu iz slavine, morate ispuniti njegovu želju, poslužiti je u bokalu s ledom, servirati i čaše za vodu, a sve to skupa na računu je – nula kuna!
A za led treba voda, struja, čaše se moraju oprati... A flaširana voda od litre u restoranu je 20 kuna, a u nabavi nam je 8 kuna. To je marža od 120 posto, ali u nabavi nam je skuplja obična voda nego gazirana. Cijene se uglavnom nisu mijenjale ove godine, a niži PDV nas je spasio. S ovakvim poskupljenjima i nametima bez toga ne bismo izdržali. Ovako smo dobili malo 'daha', možemo zaposliti više ljudi čim se digne promet i država će opet ubrati svoje", objašnjava pak Stipe Knežević, potpredsjednik Hrvatske obrtničke komore.