AGROKOR NIJE JEDINI OZBILJNI PROBLEM HRVATSKE: /

Ove firme zaronile su preduboko u dugove i sada prijete državnim financijama

Image
Foto: Nikola Ćutuk/PIXSELL

Agrokor nije jedina tvrtka koja prijeti hrvatskom gospodarstvu. Postoji još nekoliko firmi s više od pet tisuća zaposlenih koje bi mogle napraviti veliku štetu državnim financijama.

16.11.2017.
7:18
Nikola Ćutuk/PIXSELL
VOYO logo

Tako je Ines Strenja Linić ovih dana u Saboru opet potegnula temu bolnih tvrtki poput Uljanika i 3. maja. Ustvrdila je kako Uljanik sve više kasni u podmirenju obveza dobavljačima te da je "3. maj" svome vlasniku – samom "Uljaniku" i povezanim tvrtkama iz grupe – isplatio više od 500 milijuna kuna pozajmica, s tim da treba kazati da je "3. maj" dobivao novac od države za proces restrukturiranja. Strenja je pritom upozorila i na to da vrijednost državnih jamstava za kredite "Uljanika" i njegovih tvrtki iznosi 900 milijuna američkih dolara, što može doći na naplatu državi ako tvrtka propadne.

Prema izvješćima "Hrvatske brodogradnje – Jadranbroda", u tim brodogradilištima kašnjenje u izvršenju ugovora u prosjeku iznosi osam mjeseci, a među glavnim je razlozima nedostatak pravodobnog financiranja. Gianni Rossanda, predsjednik Uprave "Uljanik grupe", izjavio je kako će pokušati dokapitalizirati tvrtku te se koncentrirati na sofisticirane brodove kako bi opstali na tržištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brodogradilište "Uljanik" je, prema podacima iz "Poslovne Hrvatske", 2016. ostvarilo neto gubitak u iznosu od 243.201.036 kuna, dok je ostvarena neto marža iznosila -56,22 posto. Zaposlenih je bilo 1714, piše Slobodna Dalmacija.

Muke u Đuri Đakoviću

Problem dokapitalizacije muči i "Đuru Đakovića" iz Slavonskog Broda, čiji je predsjednik Uprave Tomislav Mazal izjavio, nakon neuspješnog postupka prikupljanja kapitala, kako je toj kompaniji i dalje nužna dokapitalizacija, o čemu će odlučivati glavna skupština. Mazal unatoč svemu naglašava kako "Đuro Đaković grupa" nastavlja normalno poslovati, da se ugovaraju novi poslovi, te da se bilježe pozitivni pomaci u poslovanju, ali jasno je da bez dokapitalizacije nema dugoročne stabilnosti tvrtke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema financijskom izvješću za prvih devet mjeseci ove godine "Đuro Đaković" je imao gubitak u poslovanju od 11,7 milijuna kuna. Zaposlen je 991 radnik.

Petrokemija dugogodišnji problem

Dokapitalizacijske muke kronično muče i kutinsku "Petrokemiju", koja je dosad spržila stotine milijuna eura državnog novca zbog toga što se na vrijeme nije htjelo prihvatiti ulazak privatnih investitora. Uprava "Petrokemije" je, tako, za 11. prosinca ponovno sazvala izvanrednu glavnu skupštinu na kojoj će dioničarima predložiti povećanje temeljnog kapitala za 450 milijuna kuna.

Inače, "Petrokemija" je u prvih devet mjeseci ove godine zabilježila gubitak od 119,5 milijuna kuna, a u istom razdoblju lani minus je bio 29,7 milijuna. Zapošljavaju 1573 radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo