"Budu li poslodavci u turizmu inzistirali na smanjenju zatečenih prava radnika, te nastave li hotelijeri otkazivati kolektivne ugovore i rušiti plaće, za Uskrs ćemo im reći 'dosta' i krenuti u generalni štrajk. Ježim se od takve odluke, jer donosi dugoročnu štetu našem turizmu, ali moramo nekako osvijestiti i poslodavce i Vladu", najavio je za Business.hr Eduard Andrić, predsjednik Sindikata turizma i usluga Hrvatske.
Andrić sudjeluje u pregovorima s predstavnicima HUP-a, o čemu ne smije javno iznositi pojedinosti.
Upozorio je da poslodavci idu na maksimalno smanjenje troška radne snage, kao i na smanjenje plaća koje ionako zaostaju 15 posto od prosječne plaće u gospodarstvu.
Andrić otkriva da se u Adriatica.net grupi spremaju otkazi za 104 zaposlenika, a ne isključuje ni mogućnost da ih bude više, jer se u vrijeme najveće krize, odnosno prije dogovorene dokapitalizacije, spominjalo i 200 otkaza.
Po informacijama koje du dobivene uručivanje barem stotine otkaza uvjet je da restrukturiranje Adriatica.neta bude uspješno nastavljeno jer se, kako je za Business.hr rekao jedan dobro obaviješteni sugovornik, bez takvoga reza nikako ne može poslovati pozitivno.
"Kompanija se posljednjih godina naglo širila, broj djelatnika u Adriatica.net grupi narastao je na više od tisuću i bez otpuštanja tvrtka ne može opstati".
U drugoj tvrtki koju je kriza žestoko udarila, Hotelima Novi iz Novog Vinodolskog, situacija se navodno smiruje.
Radnicima se doduše duguju dvije plaće, no prema Andrićevim su informacijama vlasnici uspjeli dogovoriti neke kreditne linije. Pogoršalo se zato na Hvaru, jer je uz dosadašnje probleme u Jelsi, Starigradu, Vrboskoj, najnoviji sukob između Orca i HFP-a unazadio Sunčani Hvar, gdje se ionako isplaćuju minimalci.
Za plaće nema ni Club Adriatic, tvrtka koja upravlja nekadašnjom vojnom imovinom na obali, piše Business.hr.
Prethodni članci:
arti-201002160572006 arti-201001220105006