NOGOMET - / Kup UEFA: Osijek u posljednjoj minuti izborio 2:1

25.10.2000.
5:16

Mršićevi nogometaši do slavlja protiv "zelenih" došli su u sučevoj nadoknadi vremena, iz najstrože kazne koju je Francuz Duhamel sudio nakon prekršaja mladog Ivanschitza nad Ergovićem. Na taj način ipak je okrunjena domaća inicijativa u posljednjih dvadesetak minuta, kada su Turković i Vuka mogli "počastiti" Rapid i s više pogodaka u mreži.

Osijek je poveo u 27.minuti. Schotl je na dvadeset metara od vratiju Maiera grubo pokosio Bjelicu, a ovaj je već pri sljedećem kontaktu s loptom iz slobodnog udarca, uz pomoć Radovića kojeg je lopta pri letu okrznula, prevario Maiera za vodstvo od 1:0. Austrijanci su izjednačili u 38.minuti. Nakon loše dodane lopte Gašpara konfuziju u domaćoj obrani nije stigao popraviti ni zakašnjeli Balić, Radović se našao sam na šesnaest metara, zaobišao domaću "jedinicu", a nemoćni Prišć nije na crti mogao spriječiti izjednačenje. U posljednjih deset minuta prvog poluvremena Osijek je pao, Taument je prije odlaska na odmor zamalo doveo goste u vodstvo.

Mršić je u nastavku Gašpara zamijenio nezaliječenim Ergovićem, a Mitua mladim Marijanom Vukom. Igra je živnula, domaće prilike su se redale. U 70. minuti Turković je nakon izvrsnog dodavanja Bjelice prodao Maieru "lažnjak", no uklizavanjem i bolnim udarcem u vratnicu siguran pogodak otklonio je Schisswald. Samo tri minute poslije sudac je pustio prednost, lopta je nenadano došla do Vuke, koji "dvostruku" stopostotnu prigodu "baca u vodu" prizemnim pucanjem u Maierovo tijelo. Vuka je već u sljedećem napadu još jednom bio u prilici, no nakon pomalo sebičnog loba lopta je zatresla vanjsku stranu mreže.

I dok su gosti zadovoljni remijem odbrojavali posljednju minutu-dvije u nadoknadi vremena, Ergović je pao u protivničkom šesnaestercu, sudački kažiprst pokazao je na najstrožu kaznu. Bjelica je odmjerenim i sigurnim udarcem s bijele točke poslao loptu u jednu, a Maiera u drugu stranu.

Iako je Rapid u Gradskom vrtu igrao bez petorice ozlijeđenih, najboljeg strijelca i najubojitijeg napadača Čeha Wagnera, Crnogorca Savićevića, Freunda, Wetla i Dowea, i minimalna prednost uoči uzvrata u Beču budi nadu da bi nakon danskog Broendbyja Osijek mogao "uzeti mjeru" još jednom euro-protivniku.

2.kolo Kupa UEFA, prvi susret

Osijek - Rapid 2:1(1:1)

Stadion Gradski vrt. Gledatelja: 12 000. Sudac: Duhamel (Francuska). Strijelci: 1:0 - Bjelica (27), 1:1 - Radović (38), 2:1 - Bjelica (90 - 11m).