" /> " /> " />
Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
DOSTA JE SHIZOFRENE POLITIKE /

'Nikolić mora odlučiti u kojem će smjeru ići'

"Ponašanje novog srbijanskog predsjednika u budućnosti neće ovisiti samo o njemu samome, već i o međunarodnim i gospodarskim okolnostima, kao i da će se Nikolić morati odlučiti hoće li kao državnik ići u smjeru integracija i pomirenja sa susjedima ili u smjeru zahlađenja odnosa i izazivanja sukoba", ocijenjuje Popov.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Ravnatelj srbijanske nevladine organizacije Centar za regionalizam Aleksandar Popov ocijenio je u utorak kako ponašanje srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića u budućnosti neće ovisiti samo o njemu samome i njegovim savjetnicima, već i o međunarodnim i gospodarskim okolnostima, kao i da će se Nikolić morati odlučiti hoće li kao državnik ići u smjeru integracija i pomirenja sa susjedima ili u smjeru zahlađenja odnosa i izazivanja sukoba.

Popov podsjeća kako je Srbija do sada donekle imala ''pomalo šizofrenu'' vanjsku politiku, posebice prema susjedima, jer je bivši srbijanski predsjednik Boris Tadić promovirao novu regionalnu politiku koja je išla u smjeru pomirenja i nadilaženja svega onoga što je balast prošlosti, dok je ministar vanjskih poslova Vuk Jeremić često nastupao svađalački i kvario odnose sa susjedima.

''Sad imamo tu šizofrenu politiku u liku jednog čovjeka, novog šefa države. Tako da, s jedne strane, poduprt naporima Europske unije da u njemu ima saveznika, on pokušava djelovati državnički, i neke njegove izjave su išle u tom smjeru - da je prioritet Srbije Europa, dobri odnosi sa susjedima i tako dalje, a onda odjednom iz njega iziđe onaj Tomislav Nikolić iz stranke iz koje je potekao, ali iz onih vremena kada je ta stranka bila na lošem glasu, i onda dođu izjave koje veoma mogu iritirati susjede, kao što je izjava o Vukovaru ili ona o Srebrenici'', objašnjava Popov.

Po njegovim riječima, to ne može dugo trajati i Nikolić, ili njegov savjetnik, morat će se odrediti hoće li Nikolić biti državnik i pokušati barem kroz izjave i ponašanje ostaviti iza sebe tu prošlost i težiti tome da njegovi potezi i izjave koje daje idu u smjeru integracija sa susjedima i obnove suradnje, a ne u pravcu izazivanja sukoba.

''Naravno, čak i ako se tako bude ponašao, bit će problema s njegovom prošlošću, jer je nedavno predsjednik Josipović od njega zatražio da se odredi prema četništvu. Tako da, čak i ako se on bude ponašao na najkorektniji način i imao najkorektnije izjave, trebat će vremena da se na neki način 'svari' njegova prošlost i uloga radikala, kojima je i on tada pripadao, u devedesetim godinama'', ističe Popov.

Pupovac: Nikolićeve izjave štetne i nedopustive

(Foto: PIXSELL)

Izjave srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića u vezi Vukovara i Srebrenice nisu samo štetne, već i nedopustive te se nadamo da će formiranjem nove vlade u Srbiji biti uspostavljena kontrola nad političkim procesima, izjavio je u utorak u Zagrebu predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku Milorad Pupovac, a priopćila saborska Služba za odnose s javnošću.

"Izražavamo spremnost za nastavak suradnje, ali želimo jasno reći da nećemo dopustiti da se na bilo koji način vrijeđaju osjećaji ljudi koji su bili žrtve u ratu, kao i naša privrženost vrijednostima koje želimo širiti u regiji", istaknuo je Pupovac u razgovoru s predsjednikom Zastupničkog doma Velikog Vojvodstva Luksemburga Laurentom Mosarom.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike