Prvi NASA-in teleskop koji je poslan u potragu za planetima nalik Zemlji zakazuje zbog oštećenja sustava za rotaciju teleskopa, objavili su predstavnici NASA-e.
Lansiran 2009., Keplerov svemirski teleskop uveo je revoluciju u istraživanje tzv. egzoplaneta, odnosno planeta izvan Sunčeva sustava, i otkrio je 130 takvih svjetova koji kruže oko udaljenih zvijezda te još 2700 potencijalnih planeta.
Teleskop je bio izrađen kako bi se promatralo oko sto tisuća zvijezda nalik Suncu te planeta koji kruže ili 'prolaze' pokraj njih. Uočavanje oscilacija u intenzitetu svjetlosti zbog planeta koji prolaze 'ispred' svoje zvijezde zahtijeva iznimnu preciznost teleskopskog uređaja.
Teleskop je ključni dio projekta vrijednog 650 milijuna dolara i on je u utorak izgubio sposobnost okretanja kad je drugi od četiri rotacijska sustava, odnosno kotača prestao funkcionirati.
Teleskopu su za precizan rad potrebna barem tri od četiri postojeća rotacijska kotača. Prvi je prestao raditi još prošle godine.
"To svakako nije dobra vijest za misiju koja se odvijala tako dobro i imala je sve izglede raditi još bolje", kazao je zamjenik menadžera projekta CharlesSobeck iz NASA-ina istraživačkog centra Ames.
Teleskop kruži na udaljenosti od 64 milijuna kilometara od Zemlje što je predaleko za slanje robota ili astronauta u misiju popravka.
Znanstvenici sada proučavaju postoji li ipak mogućnost popravka rotacijskog sustava te druge načine na koje bi se upravljalo teleskopom.
Cilj misije bio je da se pomoću Keplera pronađu planete veličine Zemlje locirane na odgovarajućoj udaljenosti od roditeljskih zvijezda tako da mogu imati pravu temperaturu za tekuću vodu na površini jer je ona preduvjet svakog života.
"Bilo je predviđeno da misija traje četiri godine. Toliko je i trajala i dala nam je odlične podatke. Nismo još spremni zaključiti priču, ali po svim pokazateljima bila je to odlična misija", kazao je voditelj projekta William Borucki iz Amesova istraživačkog centra u Moffett Fieldu u Kaliforniji.