Stiglo šest novih ponuda /

Najveći naftni giganti žele tražiti plin i naftu u Jadranu!

Za eksploataciju nafte i plina u Jadranu stiglo je šest ponuda naftnih kompanija za 15 istraživačkih polja, potvrdio je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak. Nakon pregleda i ocjene ponuda, država će odlučiti s kim će potpisati ugovor o podjeli proizvodnje, koji se očekuje u prvom kvartalu iduće godine.

3.11.2014.
17:55
VOYO logo

Naftu i plin u Jadranu želi istraživati šest kompanija. Toliko ih se u sedam mjeseci prijavilo na prvi javni natječaj tog tipa u Hrvatskoj.

"Mi smo naravno zadovoljni pristiglim ponudama, riječ je o eminentnim i stručnim kompanijama sa visokim iskustvom u korištenju najsuvremenijih tehnologija", rekao je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.  

Od 29 polja u sjevernom, srednjem i južnom Jadranu, interesa je bilo samo za 15. Tko su ponuditelji?

"Negdje sredinom prosinca, kada se očekuje odluka Vlade RH o odabranim ponuditeljima, budete znali o kojim je kompanijama riječ", kaže direktorica Agencije za ugljikovodike Barbara Dorić.

Ministar gospodarstva uvjerava da takav interes potvrđuje njegove riječi o potencijalu Hrvatske da bude energetski lider regije, a očito mu vjeruje i premijer. Toliko da čak upozorava susjednu Crnu Goru.

"Da su oni markirali neka svoja područja za istraživanje, koja po našem dubokom uvjerenju i međunarodnom pravu nisu njihova područja, nego naša područja. Ako to shvatimo samo kao početak nekakve arbitraže između Hrvatske i Crne Gore, bit će dobro. Ali ako je to nekakav tvrdi stav Crne Gore, onda će ga morati promijeniti", kaže premijer Zoran Milanović.

Image



INA je potvrdila da je jedna od šest prijavljenih kompanija, a navodno je zainteresirana i druga najmoćnija svjetska tvrtka – Shell. Iz koje za RTL poručuju:

"Shell stalno pregledava potencijalne prilike za rast, u skladu s našom poslovnom strategijom. Zbog osjetljivosti tržišta, ne možemo komentirati pojedinačne aktivnosti u koje smo možda uključeni."

S partnerima koje odabere, država će ugovor potpisati u prvom kvartalu iduće godine. Već u fazi istraživanja investitori bi trebali uložiti 100 milijuna eura po jednom polju. Predsjednik Hrvatske udruge naftnih inženjera i geologa Mirko Zelić se slaže, nova eksploatacija ugljikovodika mogao bi biti velik posao za Hrvatsku.

"Naši geolozi na temelju metodologije, koja je normalno prihvaćan u naftaškom svijetu, su izračunali da se u srednjme i Južnom Jadranu mogu naći količnine preko 450 milijuna tona nafte", kaže Zelić.

Na eventualno korištenje tih zaliha pričekat će se nekoliko godina. No, država je na ovom projektu već zaradila - 15 milijuna kuna od prodaje seizmičkih podataka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo