Više od 4 milijuna litara sirove nafte procurilo je iz rafinerije državne tvrtke Petrobras u rijeku Iguacu, koja protječe gradom Curitibia na jugu zemlje. Dva sata neprekidnog istjecanja nafte u područje 630 kilometara uzvodno od svjetski poznate turističke atrakcije Iguacu vodopada, druga je velika ekološka katastrofa u Brazilu ove godine koju je uzrokovalo istjecanje nafte. Stručnjaci je u ocjenjuju najvećom ekološkom katastrofom u brazilskoj povijesti. Tvrtku očekuje plaćanje maksimalne kazne od 28 milijuna američkih dolara.
Televizijske snimke donijele su sliku potpuno zacrnjene rijeke koja vijuga unutrašnjošću zemlje i uvelike prati brazilsku granicu s Paragvajem i Argentinom. Lokalno stanovništvo nakon prvog šoka izjavilo je kako je "more nafte" u rijeci otežalo disanje. I sama tvrtka posula se pepelom, priznajući da su razmjeri katastrofe veliki i teško procjenjivi. Prve procjene govore da se radi o triput većoj količini nafte od one koja je u siječnju ove godine "zavila u crno" Guanabara zaljev u Rio de Janeiru, kojemu se predviđa najmanje desetgodišnje oporavljanje. I tada je krivac bio Petrobras. Do granica golog preživljavanja doveden je čitav ekosustav zaljeva, a velik dio za taj kraj karakterističnih mangrovih močvara zauvijek je izbrisan s lica zemlje. Tada je Petrobras kažnjen s 23 milijuna američkih dolara kazne.
Vlasti su zabrinute da bi najnovija ekološka katastrofa mogla dovesti u pitanje kvalitetu vode za piće kojom se svakodnevno u području Curitibie koristi više od milijun ljudi. Naftna mrlja prekrila je najmanje osam kilometara inače brzog i nemirnog toka rijeke Iguacu.
Glasnogovornik Petrobrasa izjavio je kako su ekipe za hitnost na samom terenu postavile tridesetak plutajućih barijera kako bi sakupili naftu s riječne površine i spriječili njezino širenje. No ni to ni iskopani kanali za odvodnju i skretanje nafte dosad nemaju prevelik učinak, a lokalne su vlasti upozorile stanovništvo uz riječnu obalu da poduzmu mjere prevencije od požara i spriječe trovanje stoke.
Za dva dana nafta bi mogla doseći drugi važan grad uz rijeku Iguacu, Uniao de Vitoriu.
Petrobras je u posljednje vrijeme proširio djelokrug svojih djelatnosti kako bi što bolje prošao u tržišnoj utakmici, budući da je brazilska vlada prošle godine dekretom prekinula 46 godina dugi monopol tvrtke u naftnim istraživanjima. U toj borbi ne biraju se sredstva, a ni cijena, pa bi slabo održavane cijevi naftovoda Petrobrasa moglo stajati puno više od nekoliko izgubljenih poslovnih ugovora.