prvo javno nadmetanje / Moćni igrači iz naftnog svijeta zainteresirani za Jadran!

Otvoren je prvi natječaj za istraživanje i eksploataciju nafte u plina na Jadranu koji je privukao predstavnike čak 40 naftnih kompanija. I dok mnogi od njih priznaju da su otkupili nove seizmičke snimke Jadrana, Hrvatskoj se već javila očito zavidna susjeda.

2.4.2014.
19:11
VOYO logo

U Hrvatskoj je otvoreno prvo javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika u Jadranu.

"Hrvatska je pokazala da može biti ozbiljan partner koji pametno upravlja svojim resursima", kazao je IvanVrdoljak, ministar gospodarstva.

U to se ministar trudio uvjeriti i predstavnike 40 naftnih kompanija, među kojima i igrače iz moćnog Exxona, Edisona, Lukoila I Totala. No je li uspio? Neki od njih rado otkrivaju da su u Zagrebu već pregledali nove seizmičke snimke Jadrana, ali o daljnjim planovima rijetki će progovoriti.

"Organizacija je fantastična, drago nam je što smo u Hrvatskoj i veseli nas doznati je li ovo područje perspektivno. Naši stručnjaci proučavaju sve dostupne podatke", izjavio je EnzoInsalaco, naftna kompanija Total.

"Željeli bismo istraživati Jadran, ali tražimo partnere s kojim bismo zajednički krenuli na natječaj. Impresionirani smo viđenim podacima, ali još moramo procijeniti sve", RichardMoreton, naftna kompanija Ardent Oil.

Odluče li ući u posao, investitori će državi plaćati fiksnu naknadu, a s njom će dijeliti dobit od proizvedene nafte i plina. Ministar je uvjeren – hrvatski model je konkurentan, a država bi njime mogla zaraditi stotine milijuna dolara.

"Očekujem velik broj njih koji će u kontinuitetu s nama razgovarat u idućih 6 mjeseci, krenuti sa istraživanjem i eksploatacijom, i tada Hrvatska postaje ono što sam puno puta govorio, a to je energetsko čvorište Europe", kazao je Vrdoljak.

Ponude se mogu predati do 3. studenog. Do ožujka iduće godine država će ih procijeniti i prvo pregovarati, a onda u travnju i potpisati ugovor s ulagačima. Tijekom 2015. počet će i istraživanje, a u roku 5 godina i bušenje podmorja. Zasad je u igri čak i dosadašnji monopolist - INA.

"Mislim da ćemo posjetiti data room i onda ćemo donijeti odluku o participaciji + konkurencija je uvijek dobra", smatra Zoltan Aldott, predsjednik uprave INA-e.

Hrvatsko podmorje već je podijeljeno na 29 istraživačkih polja – a u tvrtki koja ga je seizmički snimila - na pitanje svih pitanja odgovaraju:

"Još uvijek nismo našli ugljikovodike u Jadranu, ali seizmika upućuje da postoje dobre mogućnosti da ih se pronađe. No bez bušenja, to nikad nećete doznati", poručuje Rune Eng, direktor Spectrum ASA.

Sve to zainteresiralo je čak i susjednu Sloveniju - koja je Hrvatskoj već uputila prigovor na svojatanje spornih dijelova Sjevernog Jadrana u ovom projektu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo