Ministar zaštite okoliša stoga je najavio nova pravila koja uključuju automatizaciju skupljanja ambalaže. Tako će automati za plastiku u dućanima biti umreženi s Poreznom upravom, a Fond više neće dijeliti koncesije, već će se za zbrinjavanje ambalaža raspisati javni natječaj. Cijena povrata za građane i dalje ostaje 50 lipa.
Dok će građani i dalje za povrat po boci dobivati 50 lipa, za one koji takvom sirovinom trguju mijenjat će se pravila, najavio je ministar zaštite okoliša. Do sada je, kaže, čak 40 posto povratne ambalaže bilo van nadzora Fonda za zaštitu okoliša.
"Odnosno za najmanje 40 posto količina ambalaža koje se stavljaju na tržište fond ne obračuna naknadu", rekao je Mihael Zmajlović, minsitar zaštite okoliša i prirode.
Zbog toga će prije ljeta krenuti pilot projekt uvođenja automatiziranih uređaja. Od 1820 otkupnih mjesta u zemlji ovakvi uređaji danas se nalaze samo na njih 104.
Automatizirani uređaji za povrat ambalaže uskoro će biti spojeni s poreznom upravom i tako će se u svakom trenutku znati gdje je svaka boca.
Do sada su trgovci ručno ispisivali broj otkupljene ambalaže i posebnim tvrtkama plaćali velike troškove za odvoz u posebnim vrećama. Ambalaža se pak vagala tri puta što je pogodovalo kriminalu. Automatizirani uređaji s prešama, koje smanjuju volumen pod kontrolom, porezne to bi trebali promjeniti.
"Do kraja sljedeće godine cilj nam je da 90 posto svih trgovina koje imaju uvjete za njihovo postavljanje da ih i uvede", dodao je Zmajlović.
Trgovci nisu obvezni nabavljati aparate, ali oni koji ih odluče nabaviti, uz poticaj od 15 lipa po boci, mogu dobiti i do 40 posto subvencije za nabavku uređaja za što će se brinuti Fond za zaštitu okoliša. Novac za to trebao bi se namaknuti povećanjem otkupne cijene od tvrtki koje su ga do sada obrađivale. I na taj način:
"Doći do dodatnih sredstava koje ćemo uložit u sustav automatizacije, sufinanciranje te automatizacije, ali niti će fond određivati koji automat niti kako će ga se nabaviti, pod kojim uvjetima", rekao je Sven Müller, direktor Fonda za zaštitu okoliša.
Inače, Fond je zbog slabe kontrole i niskih prodajnih cijena sirovine u 7 godina izgubio pola milijarde kuna! Zbog toga će Fond tvrtke za preradu amabalaža ubuduće birati putem javnog natječaja. Sadašnji kraljevi PET ambalaža tako će se morati boriti s konkurencijom.
"Ukidaju se koncesije stavlja se na tržište, Fond će raspisati javni natječaj i ugovoriti cijenu koja će biti postignuta na jednom javnom transparentnom natječaju", rekao je Zmajlović.
Uz bolju kontrolu koja bi trebala podebljati račun Fonda, ministar Zmajlović nada se i da će se smanjenjem troškova u sustavu gospodarenja otpadom otvoriti i nova radna mjesta.